Bývalá torvárna na vlněné látky prošla zásadní proměnou a celý objekt byl přestavěn na zónu pro umění 8smička. Většina prostoru je věnována českému modernímu a současnému umění, přednáškám, apod. Nachází se zde také kavárna, knihkupectví, depozitář. Originální autorská stavebnice Špulka v auditoriu byla připravena na míru Atelierem SAD, všech 28 špulek má několik funkcí.

Bývalá továrna na vlněné látky Karla Trnky, následně hala č. 8 Národního podniku Sukno, prošla low-cost rekonstrukcí již v roce 2010. Hlavním poznávacím znamením se tehdy stala antracitová fasáda. Zásadnější proměnou objekt prošel v letech 2016-2018, kdy byl celkově přestavěn na galerii – zónu pro umění 8smička.

Třípodlažní objekt je funkčně rozdělen tak, že v 1np se nachází hlavní výstavní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, kavárna, knihkupectví a multifunkční přednášková místnost. 2np zahrnuje výstavní prostory moderního a současného umění a soukromou část. Ve 3np se nachází depozitář vybavený regálovým systémem. Celková užitná plocha objektu je 3 000 m2.

Technologie

Komfort vnitřního prostředí zajišťují technologie na vysoké úrovni, pro běžného návštěvníka skryté a lehce přehlédnutelné.

Prostory přízemí a patra měly od začátku omezenou světlou výšku pro účely výstav. Systémem snížených sádrokartonových lemů na výšku 2,6m kolem obvodu každé výstavní místnosti bylo dosaženo vyváženého kompromisu, aby hlavní plocha zůstala ve světlé výšce cca 3,0m. Snížené lemy jsou využity pro vedení vzduchotechniky a ostatních médií jako je elektro, slaboproud, topení, vodovod a kanalizace. Na hraně lemu je umístěn zapuštěný osvětlovací systém.

Akustika: Pro optimální akustické parametry výstavních prostor je zvolen perforovaný akustický sádrokartonový podhled, který splňuje vyváženou dobu dozvuku mluveného slova.

Osvětlení: Světlo pro výstavní prostory 8smičky je jeden ze zásadních parametrů kvality vnitřního prostředí. Přirozené světlo je v principu hůře regulovatelné a může ve své podstatě i znehodnocovat umělecká díla a urychlovat jejich stárnutí. Proto byl zvolen sofistikovaný systém galerijního umělého nasvětlení Hoffmeister. Tato technologie umožňuje nasvětlit exponáty cíleně jen v požadované míře intenzity a využít i dalších světelných efektů rozptýleného světla a bodového nasvětlení. Lištový systém je variabilní řešení pro umisťování světel po obvodu (i v prostoru) velkých místností. Každá výstava vyžaduje originální světelnou scénu, kterou umožní jednoduché přeskládání světel na liště do jiných pozic. Parametry světel jsou nastavitelné digitálním řídícím systémem DALI na dálku aplikacemi PC a mobilních technologií.

Stínění: jedním z požadavků bylo ponechání otvorů oken a navrácení objektu původní tváře fabriky. Byla proto použita speciální okna s kovovou mříží továrního charakteru s izolačním dvojsklem. V oknech v 1np a 2np jsou umístěny rolety s 1% propustností světla, které zajišťují nezbytné zastínění pro výstavní exponáty. V depozitu 3np jsou trvale spuštěné blackoutové rolety pro optimální prostředí pro dlouhodobé uložení sbírkových předmětů.

Vzduchotechnika: dalšími zásadními parametry pro kvalitu vnitřního prostředí jsou teplota, vlhkost a výměna vzduchu. Pro výstavní prostory je nezbytné, aby v objektu byla trvalá hodnota teploty 18-20°C a vlhkost vzduchu 50-55%. To vyžaduje speciální technologii distribuce tepla po objektu. Srdcem technologie budovy je strojovna vzduchotechniky a kotelna umístěná v přízemí severní strany domu. Zdrojem vytápění celého objektu jsou dvě tepelná čerpadla vzduch-voda. Velká vzduchotechnická jednotka potrubím rozvádí čerstvý vzduch po celé budově. V každé velké výstavní místnosti je následně jednotka přesné klimatizace umístěná skrytě v nikách nosných stěn, která reguluje průtok vzduchu, jeho teplotu a vlhkost a je napojena na elektro, topnou a chladicí vodu, pitnou vodu pro vlhčení a odvod kondenzátu a vyrovnává tak tepelné zisky a ztráty místností. U oken fasád jsou osazeny radiátory pro odstranění rizika kondenzace vodních par na plochách zasklení. Celý systém vytápění je řízen jednotkou MaR, která vyhodnocuje celkový stav budovy. Systém MaR a řídící systém DALI funguje na společné softwarové platformě a je snadno regulovatelný a uživatelsky přístupný.

Materiály, interiérové vybavení

Podlahy přízemních výstavních prostor a knihkupectví a auditoria sjednotila bílá epoxidová stěrka. Pro první patro včetně kavárny jsou použity dubové podlahy, které objektu dodávají domácí atmosféru. 

Pro vybavení interiérů byla zvolena kombinace domácích dodavatelů-  nábytek do kavárny pochází ze sortimentu firmy TON, vybavení kanceláří a drobné doplňky od architektonického dua Schwestern a společnosti Profil nábytek. Společenskou místnost a kavárnu zdobí 8 ks repasovaných křesel Jindřicha Halabaly. Bar Cafe 8smička je tvořen na míru vyrobenou kompozicí rámů obrazů.  Originální autorská stavebnice Špulka z měkčeného polyuretanu a korku byla připravena na míru Ateliérem SAD.

Vizuál

Vizuální identita 8smičky od grafiků Štěpána Malovce a Martina Odehnala se skládá z jednoduché typografie doplněné o vizuální proměny tvaru čísla 8. Na objektu samotném při příjezdu ve směru z D1 je umístěn světelný panel ve tvaru čísla 8, jehož motiv se bude časem proměňovat.  

07.03.2019

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše