O SOUTĚŽI

Soutěž Interiér roku vznikla v roce 2015 na základě impulzu mnoha architektů a interiérových designérů, s nimiž jsme tehdy intenzivně spolupracovali v rámci Institutu bytového designu. Upozorňovali nás na skutečnost, že se žádná ze soutěží a cen nevěnuje interiéru jako středobodu svého zájmu a možná i díky tomu prorůstá laickou, ale i odbornou veřejností intenzivní názor, že vnitřní prostor není zase až tak důležitý.

Architektka Eva Jiřičná kdysi v rozhovoru pro Lidové noviny doslova řekla:Architekti by nejraději pracovali jen na domech, protože si myslí, že jsou nejdůležitější, není to ale pravda. Exteriér je sice interiér města, většinu času ale trávíme uvnitř budov a interiér, který nefunguje, náš život ničí mnohem víc než ošklivá fasáda.“ Rozhodli jsme tedy její pohled rozvíjet a fenoménu opomíjených interiérů čelit!

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceňovány výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty nebo interiérovými designéry, a to v devíti kategoriích. Jejím cílem je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, veřejných prostor, restaurací, kanceláří, coworkingových prostor atd.  

Zásadním úkolem soutěže Interiér roku je také motivovat designéry, architekty a tuzemské výrobce nábytku, ale rovněž stát se prostřednictvím erudovaného názoru odborné poroty jakýmsi inspiračním zdrojem pro širokou veřejnost. Soutěž Interiér roku vyhlašuje Institut bytového designu .

Minulé ročníky Interiéru roku přinesly např. dvě nové soutěžní kategorie. První kategorií bylo Hlasování veřejnosti. Je velmi zajímavé sledovat, do jaké míry se shodují nebo naopak liší preference odborné poroty, novinářské poroty a veřejnosti.

Druhou novou kategorií byl Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení. V předchozích ročnících se někteří architekti a interiéroví designéři tak trochu ostýchali soutěžit, protože si nebyli jistí, jestli mohou zaujmout vedle výrazně dražších projektů. Pravda je, že není možné použít stejná měřítka na startovací byt a třípatrovou vilu, přestože na obou odvedli autoři excelentní práci. Smysl mělo takové projekty rozdělit. Zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert k tomu dodává: „Pokud jsme v předchozích ročnících soutěže zdůrazňovali, že interiér navržený odborníkem dosahuje mnohem vyšší kvality, tak v tomto ročníku dodáváme, že by za se za zmíněným odborníkem neměl obávat zajít i člověk, který má výrazně nižší rozpočet.

Vítězové devátého ročníku soutěže Interiér roku za období 2023 budou oznámeni jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, a to v úterý 14. 5. 2024 v pražském Centru současného umění DOX.

Záštitu předchozím ročníkům soutěže poskytl Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo kultury SR, Magistrát hl. m. Prahy a starosta městské části Praha 7.

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše