O SOUTĚŽI

Soutěž Interiér roku vznikla v roce 2015 na základě impulzu mnoha architektů a interiérových designérů, s nimiž jsme tehdy intenzivně spolupracovali v rámci Institutu bytového designu. Upozorňovali nás na skutečnost, že se žádná ze soutěží a cen nevěnuje interiéru jako středobodu svého zájmu a možná i díky tomu prorůstá laickou, ale i odbornou veřejností intenzivní názor, že vnitřní prostor není zase až tak důležitý.

Architektka Eva Jiřičná kdysi v rozhovoru pro Lidové noviny doslova řekla:Architekti by nejraději pracovali jen na domech, protože si myslí, že jsou nejdůležitější, není to ale pravda. Exteriér je sice interiér města, většinu času ale trávíme uvnitř budov a interiér, který nefunguje, náš život ničí mnohem víc než ošklivá fasáda.“ Rozhodli jsme tedy její pohled rozvíjet a fenoménu opomíjených interiérů čelit!

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceňovány výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty nebo interiérovými designéry, a to v devíti kategoriích. Jejím cílem je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, veřejných prostor, restaurací, kanceláří, coworkingových prostor atd.  

Zásadním úkolem soutěže Interiér roku je také motivovat designéry, architekty a tuzemské výrobce nábytku, ale rovněž stát se prostřednictvím erudovaného názoru odborné poroty jakýmsi inspiračním zdrojem pro širokou veřejnost. Soutěž Interiér roku vyhlašuje Institut bytového designu .

Minulý ročník Interiéru roku přinesl dvě nové soutěžní kategorie. První kategorií je Hlasování veřejnosti -- cena ČSOB Stavební spořitelny. Je velmi zajímavé sledovat, do jaké míry se shodují nebo naopak liší preference odborné poroty, novinářské poroty a veřejnosti.

Druhou novou kategorií byl Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení. V předchozích ročnících se někteří architekti a interiéroví designéři tak trochu ostýchali soutěžit, protože si nebyli jistí, jestli mohou zaujmout vedle výrazně dražších projektů. Pravda je, že není možné použít stejná měřítka na startovací byt a třípatrovou vilu, přestože na obou odvedli autoři excelentní práci. Smysl mělo takové projekty rozdělit. Zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert k tomu dodává: „Pokud jsme v předchozích ročnících soutěže zdůrazňovali, že interiér navržený odborníkem dosahuje mnohem vyšší kvality, tak v tomto ročníku dodáváme, že by za se za zmíněným odborníkem neměl obávat zajít i člověk, který má výrazně nižší rozpočet.

Vítězové osmého ročníku soutěže Interiér roku za období 2022 budou oznámeni jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, a to v úterý 16. 5. 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

Záštitu předchozím ročníkům soutěže poskytl Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo kultury SR, Magistrát hl. m. Prahy a starosta městské části Praha 7.

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše