REKONSTRUKCE PALÁCE HRADU HELFŠTÝNA

Na počátku byla snaha autorů najít optimální řešení zastřešení paláce, na kterou pak navázal pokus o přiblížení historického vývoje celého paláce návštěvníkům. To vedlo k myšlence vložení soudobých architektonických prvků do historické stavby a k propojení přízemí s vyššími patry, která byla dosud veřejnosti nedostupná.

(kategorie: Veřejný interiér II; autor a přihlašovatel: Miroslav Pospíšil a Martin Karlík, spolupráce Robert Randys, Lucie Rohelová, Adéla Tomečková, Milena Koblihová, Daria Johanesová, ATELIÉR-R, s.r.o., www.atelier-r.cz)

Hrad Helfštýn je považován za druhý největší hradní komplex v České republice, hned po hradě pražském. Tyčí se nad údolím Moravské brány a je jednou z nejnavštěvovanějších památek v kraji. Torzo renezančního paláce hradu bylo však v roce 2014 pro veřejnost uzavřeno. Odpadávající zdivo ohrožovalo bezpečnost návštěvníků a urychlovalo degradaci památky dříve nedobytného hradu.

Olomoucký kraj, který je vlastníkem objektu, se rozhodl provést statické zajištění hradního paláce a současně dle požadavku provozovatele i zastřešení stavby. Památkový ústav stanovil pravidla pro renovaci stavby. Hlavní podmínkou bylo zachovat torzální charakter objektu.

Naším cílem nebylo najít jen optimální způsob zastřešení paláce, ale chtěli jsme se pokusit i o přiblížení historického vývoje celého paláce návštěvníkům ve všech jeho původních úrovních. Tento záměr vedl k myšlence vložení soudobých architektonických prvků do historické stavby a k propojení přízemí s vyššími podlažími paláce, která byla dosud veřejnosti nedostupná.

Naše koncepce respektuje historický objekt a je vedena snahou o zachování jeho charakteru. Nové konstrukce se vkládají do již existujících otvorů palácového torza a jsou řešeny v soudobém designu. Díky tomu je srozumitelné, které části stavby jsou původní a které nové. Je také možné je z historického objektu v budoucnu odstranit. Pro zastřešení byly zvoleny skleněné střechy na ocelových nosnících. Pro konstrukce schodišť a lávek prohlídkové trasy byl vybrán materiál Corten, který je speciální slitinou železa a jeho zrání umožňuje řízenou korozi, která se postupně stabilizuje. Rezavé prvky moderní architektury vhodně doplňují charakter původních konstrukcí. V přízemí paláce vede trasa návštěvníky po chodníčcích z leštěného betonu.

Součástí řešení projektu bylo navržení prezentace expozice, kterou je samotný objekt, ale i archeologické nálezy objevené na místě. V jednotlivých místnostech paláce jsou umístěny skleněné panely, které popisují jeho celý historický vývoj a popisují specifika jednotlivých artefaktů, které jsou v rámci expozice vystaveny.

V hradním paláci tak vznikla atraktivní prohlídková trasa, která všem umožňuje se zajímavou formou seznámit nejen se samotnou stavbou paláce, ale také s okolím hradu díky novým vyhlídkám z úrovní zřícených stropů, z hradeb nebo dokonce z úrovně střechy. Výsledkem je také přiblížení historické i moderní architektury široké veřejnosti.

FOTO: Boys Play Nice

21.09.2021

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše