WINE AND CHAMPAGNE BAR AUTENTISTA, PRAHA

V klenutém prostoru domu na Starém Městě měl dle zadání vzniknout příjemný a útulný prostor vhodný k degustaci skvostných naturálních vín, na které se tento vinný bar specializuje. Pro investory bylo zásadní, aby vytvořený prostor svou atmosférou s víny souzněl. Měl působit distatečně přepychově, ale zároveň prostě a přirozeně.

(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Katarína Varsová, Jan Roučka, Dagmar Štěpánová, FORMAFATAL s.r.o., www.formafatal.cz)

V klenutém prostoru domu ve Starém Městě měl dle zadání vzniknout příjemný a útulný prostor vhodný k degustaci skvostných naturálních vín.  Na ta se totiž vinný bar Autentista specializuje. Pro majitele baru pány Bogdana Trojaka a Antonína Suchánka (mimo jiné organizátory úspěšného festivalu Praha pije víno) bylo zásadní, aby vytvořený prostor svou atmosférou s víny souzněl. Měl působit dostatečně přepychově nakolik jsou i autentická vína přepychovým produktem, ale zároveň prostě a přirozeně, jak i tato vína ve skutečnosti vznikají.

Stejně jako má naturální víno vznikat bez nadbytečných přísad a s respektem k přírodě, zůstává navržený interiér věrný principům, se kterými architektonické studio FormaFatal dlouhodobě pracuje. Materiály jsou zde prezentovány ve své původní a čisté formě. Prefabrikované ocelové profily nejsou skryty pod dokonalou pigmentovou povrchovou úpravou, vyniká jejich přirozená barevnost – patina. Přebroušené konstrukční spoje ocelových prvků jsou přiznané, nezakryté. Proto i takto vytvořené prvky zůstávají autentické.

Použité patinované výmalby podtrhují starobylost domu a navozují příjemnou potemnělou atmosféru. Té napomáhá i četné nepřímé osvětlení LED pásy, které svým teplým světlem dokreslují kontury kleneb a celého prostoru. Atypická světla na stěnách svým tvarem připomínají víno právě nalité do poháru. Všechna světla jsou stmívatelná a atmosféry je tedy možno programovat pro různé příležitosti. I další atypické světlo nad barovým stolem zůstalo věrné poetice vína. Je vyrobeno z opáleného akátového kůlu.  Kůly z akátového dřeva se dříve často používaly jako kůly viničních tratí, opalováním se zvyšovala jejich trvanlivost ve styku s půdou. Odkaz na víno a přírodu lze číst i z gradientů na potisku stolů, stěrkových podlahách a výmalbě dvorku. Centrální lustry Moooi Meshmatic poutají pozornost vcházejících návštěvníků, přímočarostí a jednoduchostí formy dokonale zapadají do koncepce prostoru. Jsou zároveň highlightem i příjemným společníkem.

Vinný bar Autentista je pokračováním snahy investorů o popularizaci naturálních vín. I navržené prostory baru chtějí volně navázat na dřívější Literární kavárnu, která v prostorech dříve fungovala. Odkazem na tuto historickou okolnost je grafické potištění baru znázorňující mapu hvězdné oblohy. Je dílem grafika Janka Dočekala. Zadáním investorů totiž bylo spojeno s využitím ASCII grafiky. Na baru je tedy vyobrazení hvězdné oblohy vyskládané ze znaků ASCII. Vinaři jsou hvězdy, z hroznů vytvářejí víno.  Stejně tak se z jednotlivých znaků dá vytvořit obraz nebo literatura.

22.09.2020

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše