FACH - INTERIÉR PŘÍZEMÍ PÁLFFYHO PALÁCE, BRATISLAVA
Samotný název Fach odkazuje na staré poctivé řemeslo. Bratislavský Fach je seskupení čtyř propojených provozů v přízemí nově zrekonstruovaného Pálffyho paláce v centru města: restaurace s vinotékou, kavárny, baru a Juice shopu. Zajímavý prostor doplňuje zastřešené nádvoří s vysazenými stromy, které slouží jako celoroční terasa.
(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Ilja Skoček a Martin Skoček, www.martinskocek.sk)

Fach je seskupením několika provozoven situovaných v přízemí Pálffyho paláce v ulici Ventúrska, v centru Bratislavy. Palác samotný je několikrát přestavovaná budova soustředěná kolem dvou vnitřních nádvoří. Provozovny Fach jsou situovány v přízemí objektu, podél ulic Ventúrska a Zelená a kolem sklem zastřešeného nádvoří paláce. Jedná se o velmi členité a složité seskupení nesourodých prostor poznamenaných pěti sty lety přestaveb. Dnešní třípodlažní barokní palácovou podobu dostala budova v 18. století při přestavbě na příkaz hraběte Pálffyho. Přízemí však nese stopy kamenných gotických a renesančních zdí a kleneb. Je také zřejmé, že dnešní palác vznikl spojením několika samostatných objektů. Při poslední rekonstrukci v letech 2012- 2016 byl palác zrekonstruován, tak aby sloužil pro účely administrativní budovy.

Původně uzavřený parter se podařilo otevřít a vytvořit tak veřejnosti přístupný prostor, kde se nacházejí obchody a restaurace. Prostor Fachu nebyl rozdělen na samostatné nezávislé jednotky. Fach se prezentuje jako celek s několika podružnými provozovnami. Na společnou kuchyň jsou napojeny kavárna Bread and Coffee a Restaurace s vinotékou. Na ně pak navazuje Bar a Juice shop. Každá provozovna funguje částečně samostatně s nezávislými otevíracími hodinami, ale zároveň všechny 4 tvoří jeden celek, označený názvem Fach. Osobitým charakteristickým prostorem je zastřešené nádvoří, do kterého je orientována otevřená kuchyně, restaurace a vinotéka. Díky vysazeným stromům a mlátové štěrkové podlaze slouží jako celoroční terasa, kde se občas konají akce.

Největší výzvou při řešení výtvarné koncepce interiéru Fach, bylo hledání resp. vytvoření sjednocujícího elementu, nějakého společného jmenovatele všech provozoven, přičemž v každé z nich bylo potřeba dosáhnout jiné atmosféry. Velice komplikované bylo nakládání s členitou a nesourodou soustavou prostor s minimálními možnostmi dispozičních úprav. Přízemí objektu postrádá jakýkoliv palácový charakter, sestává z původních hospodářských prostor a stájí, navíc se zachovalými torzy původních gotických a renesančních objektů. Jako zmíněný společný jmenovatel bylo zvoleno jednotné barevné a materiálové řešení celé stavební substance stavby. Znamenalo to dát vše - podlahy, stěny, klenby a strop do jednotného povrchu, který by splňoval požadovaná estetická i technická kritéria. Zvolená byla stěrka s charakterem typické drásané (škrábané) středověké omítky. Taková, jaká tu možná kdysi opravdu byla.

Do takto vytvořeného scelujícího pozadí, pak vstupují víceméně solitérní prvky zabudovaného nábytku a mobiliáře. Ty jsou v jednotlivých provozovnách materiálově resp. barevně odlišeny, aby dávaly jednotlivým částem určující tvář. Juicy shop byl doplněn běleným dřevem, aby vynikla barevnost produktů, ovoce a zeleniny. Kavárna Bread and coffee byla postavena na přírodní barvě dubu jako charakteristického pozadí pro výrobky domácí pekárny. Bar a restaurace byly nejprve navrhované v tmavém kouřovém provedení dubové dýhy. S postupným vývojem konceptu bylo dřevo nahrazeno patinovanou ocelí. Atypické prvky zabudovaného nábytku a stolů se doplnily sedacím nábytkem a svítidly s důrazem na udržení celistvosti materiálového a barevného konceptu.

Protože název Fach odkazuje na řemeslo mistrů, vznikl požadavek, aby výrazové prostředky interiéru, odkazovaly na tento název. Jako funkčně uplatněnou metaforu Fachu, s minimálním dekoračním efektem, jsme si zvolili archetyp regálu a děrovanou sololitovou stěnu na ukládání a věšení "vercajku". Tato „dekorace“ byla použita především v Juice baru a Bread and Coffee, v restauraci a baru už zůstalo jen při regálech. Co se týká kvality, je pro Fach charakteristická laťka posazená hodně vysoko ve všech aspektech, bez žádných kompromisů. Proto se při vzniku Fach, odrazil důraz na detail, nejen při tvorbě interiéru, ale i v ostatních dílčích řešeních. Komplexní grafický manuál od loga přes informační systém až po nálepky únikových svítidel, mělo na starosti grafické studio Milk, kostýmy pro Fach navrhovalo designové studio Buffet a na míru, dle požadavků šéfkuchaře, bylo vyrobeno i nádobí pro restauraci. Díky vzácné shodě názorů architektů, designérů, klienta a šéfa Fach, se podařilo udržet velmi čistý a minimalistický koncept až do konce.

30.03.2017

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše