REKONSTRUKCE VENKOVSKÉHO OBYDLÍ V JELENSKÉM ÚDOLÍ
Na začátku 19. století bylo v  Jelenském údolí postaveno 30 domů - usedlostí, které sloužily jako zázemí pro rodiny dřevařů. Po II. světové válce byla většina obyvatel vysídlena. Zadání investora bylo vytvořit prostředí navazující na tradiční venkovská stavení, které majitelům nabídne maximalní kontakt s okolní přírodou, dostatek soukromí a komfortní zázemí.
(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Olga Frydecká a Šárka Martínková Špačková, STUDIO GENS, www.studiogens.cz)

V Jelenském údolí bylo na začátku 19. století postaveno cca 30 domů - usedlostí, které sloužily jako zázemí pro rodiny dřevařů. Po II. válce byla většina obyvatel vysídlena. V padesátých letech byly okolní budovy srovnány se zemí. Rekonstruovaný objekt, byl původní hospodářské stavení, pravděpodobně postavené na konci 19. století. Majitelé stavení koupili v době, kdy bylo po několika necitlivých rekonstrukcích, ve zcela nevyhovujícím technickém stavu. Z původní stavby se dochovaly pouze obvodové stěny. Na obytnou část stavení navazuje dřívější chlev s klenbami a stodola, která zabírá téměř 1/3 půdorysu budovy. Obytné části domu jsou na cca 250m2, ve třech podlažích.

Zadání investora bylo vytvořit prostředí navazující na tradiční venkovská stavení, který majitelům nabídne maximalní kontakt s okolní přírodou, dostatek soukromí a komfortní zázemí. Rekonstrukce se zaměřila na citlivější přeřešení vnějšího pláště objektu, odpovídající požadavkům investora a kriteriím výstavby v NP Šumava, a na úpravy půdorysných řešení obou podlaží.

Došlo k očištění vnitřní dispozice, umožnující velkorysejší zázemí obývací části. Důraz byl kladen na výhledy do okolní krajiny, na propojení s exteriérem. Dispoziční řešení hlavní obytné místnosti a ložnice, bylo podřízeno výhledům z okna. Interiér atmosférou připomíná venkovský historický objekt.  Nová okna se sníženými okenními parapety, dostatečně prosvětlují místnosti, umožňují větší kontakt s venkovním terénem a svojí formou evokují tradiční stavení. Akcentovalo se zachování původních funkčních prvků.

V přízemí a suterénu je použitá šedo-černá kamenná dlažba. Podlahy v ložnicích jsou palubky v postaršeném dubu. Dveře a většina atypického nábytku je v dubovém masivu.V centrální místnosti je navržen průhledový krb, obložený antracitovymi kachlemi s cibulovým reliéfem. Úprava dispozice hlavního obytného prostoru s nikou na lednice a spíží, umožnila vytvořit dostatek úložnych prostorů pro kuchyňske zázemí. Nebylo pak nutné zatěžovat místnost objemnými kuchyňskými skříněmi, lednicí s mrazákem a skladem potravin. Obývací prostor tak pusobí vzdušně a velkoryse.

Koupelny jsou zařízeny konzervativně s odkazem na historizující styl. Navržen je vyzděný sprchový kout, osově umístěná vana s výhledem do krajiny a atypické umyvadlové pulty s kamennou deskou. Sauna a ochlazovací káď se sprchou jsou v suterénu. Díky okolnímu svažitému terénu, je i v této části domu možný kontakt a výstup do okolní krajiny. V okolí domu a na zapraží je použítá stará žulová dlažba.

Cílem návrhu bylo vytvoření interiéru, odrážejícího ducha venkovských obydlí s akcentem na výběr a kombinaci současných a původních materialů. Zásadní byl kontakt s okolní přírodou, dále pak dostatek soukromí a komfortní zázemí, ve kterých mohou obyvatelé trávit čas v širším rodinném kruhu.

30.03.2017

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše