TMAVOMODRÝ SVĚT

TMAVOMODRÝ SVĚT

 

Hlavním úkolem bylo uchopit prostor, zútulnit ho a zmodernizovat. Původní interiér působil chalupářským dojmem, avšak měl v sobě i prvky industriálního stylu. Interiéru vévodí světlé barvy, které ve vzdušném prostoru doplňují barvy tmavých odstínů. Zajímavým prvkem je knihovna, která prochází dvěma patry a přitom opticky rozděluje obývací část od jídelní.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Mgr. Art. Magdalena Lacenová, FREE ARCHITECTS s.r.o., www.freearchitects.cz)

Hlavním úkolem bylo uchopit hlavní prostor - zútulnit ho a zmodernizovat. Původní interiér působil hodně chalupářským dojmem, avšak měl v sobě i pár prvku industriálního stylu. Pracovali jsme tedy s černou barvou (původní kovařina), která je dnes velmi populární ,jasanem a kamenem (původní podlaha, dveře, vestavby, komín…).

Původní prkna byli podbitá novými prknami v bílem odstínu, trámy a krov jsme lazurovali bílou barvou, aby se hlavní prostor rozsvítil, pak jsme si mohli dovolit pracovat se šedou stěrkou která pojí interiér obývaku s jídelnou, prolézá galerií na patře a vrací se spět po schodech do hlavního prostoru domu. V obývacím pokoji pak výraznou stěrku a podlahu doplňoval nábytek v černé barvě a jasanové dýze. Akcentovou barvou byla petrolejová, která se použila na solitér a koberci. V centru čelní zdi zůstal původní komín, ke kterému jsme připojili moderní krb obložený plechem. Na celé ploše čelní zdi jsme použili dlouhé pruhledné záclony, které elegantně skryjí nesymetrická okna a zateplí prostor.

Samostatným zajímavým prvkem je také knihovna procházející dvěma patry, která nám opticky odděluje obývak od prostoru jídelny a disponuje vlastním čítacím koutkem. Přístup do knihovny je zajištěn posuvním žebříkem dělaným na míru.

V jídelně se vyjímá stůl v jasanové dýze, který zaujme svou netradiční konstrukci. Jídelnu jsme zútulnily textiliemi v přírodních barvách, které zjemňují industriální charakter černých prvku.

V ložnici jsme naopak zvolili jiný přistup. Zapřeli jsme světlé jasanové dřevo a použili elegantní kresbu ořechu v kombinaci s antracitovou. Popasovali jsme se se šikmým stropem. Za postelí jsme vytvořili nábytkovou sestavu, která nám dovolila celou postel posunout více do prostoru. Doplňkovou barvou je modrá, která se propisuje také do šatny. V šatně jsme pracovali opět se šikminami, takže jsme volili vestavnou skříň po obou stranách s různým členěním. Zajímavostí jsou masivní tyče na pověšení oblečení  a výsuvné věšáky na nohavice také se dřeva. Eleganci ořechu doplňují kožené úchytky a stříbrný koberec.

01.03.2019