SMART HOME S NADČASOVÝM INTERIÉREM, PRAHA

SMART HOME S NADČASOVÝM INTERIÉREM, PRAHA

 

V řešení interiéru hrála velkou roli snaha přetvořit původní členitou dispozici domu v čistší celek, více otevřený, prosvětlený a propojený. Srdcem domu je kuchyně s jídelnou a obývacím prostorem, na které navazují místnosti pro práci, zábavu i odpočinek. Obytná zahrada s bazénem je propojena s většinou těchto místností jak vizuálně, tak přímo díky posuvným proskleným stěnám.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Markéta Poláková a Ing. Otakar Berdych, DONDESIGN s.r.o., www.don-design.cz)

Investor zakoupil rodinný dům v Praze nedaleko svého původního oblíbeného bydliště. Naše spolupráce na interiéru byla navázána v době vydání stavebního povolení stavebních úprav, které zajišťovala projekční firma STUDIO AM. S investorem se podařilo nalézt společnou řeč a vzácnou shodu v představách o funkčním i materiálovém rozvržení interiéru.

Srdcem domu je kuchyně s jídelnou a obytným prostorem v přízemí, odkud navazují místnosti pro práci, zábavu a odpočinek. Obytná zahrada s bazénem je propojena s většinou těchto místností jak vizuálně, tak přímo posuvnými prosklenými stěnami.Ve druhém, více privátním patře, jsou situovány dětské pokoje a hlavní ložnice, vždy s velkorysými úložnými prostory v centrální části dispozice.

V řešení interiéru hrála velikou roli snaha přetvořit původní členitou dispozici domu z roku 2001 s řadou vodorovných i svislých statických prvků v celek čistší, více otevřený, prosvětlený a propojený. Došlo k úpravám dispozice i výšek místností podle jejich využití. Ve shodě s představami klienta bylo využito velkoformátových kamenných, skleněných i dřevěných obkladů stěn, volně přecházejících ve vestavný nábytek - se skrytými úložnými prostory. Ty se někde objevují i v těch nejnečekanějších místech– stejně jako ukrytá nosná konstrukce domu. Například TV stěna, hifi, ozvučení, knihovny i ostatní úložné prostory jsou skryty posuvnými či otvíravými stěnami, aby v interiéru nerušily. Police pro vystavení osobitých předmětů majitelů jsou navrženy odlehčené ze skla s integrovaným podsvětlením ve stěně v hraně skel. Mohou tak hezky dokreslovat atmosféru interiéru například při večerním "menu" nastavení ambientního osvětlení.

Materiálové řešení vychází z příjemných přírodních výrobků a povrchů při propojení se zahradou v kombinaci s nadčasovými lakovanými a leštěnými povrchy městské vily. Při provádění interiéru byl kladen důraz na zachování autentických textur kamene (Travertino Alabastrino, Nero Assoluto), dubových podlah a nábytkových dýh, látek, stejně jako kůže čalounění ve světlých krémových tónech. Privátní pokoje domu využívají příjemných vysokých koberců v pastelových barvách s měkkou podložkou pro zvýšení pocitové pohody. Materiály se v interiéru prolínají a uplatňují jak na samotných obkladech stěn, dominantním krbu, vestavném nábytku, dveřích a podobně, tak i v detailu – například na konferenčních stolcích s vestavnými nerezovými vázami, zaměnitelnými za nádoby na led k chlazení nápoje večera.

Pánský klub v přízemí domu je zpracován v tmavých tónech dřeva, kamene i kůže. Místnost nabízí relaxaci po velmi vytížených dnech. Vnitřní čalounění nábytkových skříněk z Alcantary skrývalo milé překvapení pro pána domu, iniciované jeho paní - na CNC stroji vyšitá loga jeho srdcového klubu Chelsea FC.

Technické zázemí a veškerá technologie domu je kompletně sjednocena a propojena sběrnicovým systémem Smart Home. Přínosem tohoto řešení je odstranění desítek rutinních úkonů denně, jeho automatický rozsah, komfort i fakt, že technologie není v interiéru prakticky vidět.

Navržený interiér byl zakázkově zpracován pro celý dům v diskusích a shodě s investorem – jeho vyváženými představami, potřebami, barevností i vybavením. Věříme, že tak bude dobře a nadčasově sloužit řadu let.

01.03.2019