SHOWROOM FIRMY HÄFELE V PRAZE

SHOWROOM FIRMY HÄFELE V PRAZE

 

Cílem showroomu je ukázat možnosti využití produktů a jejich aplikaci na malých prostorách. Ze společné diskuse klienta s architekty vznikl jednoznačný závěr: Nezvyklé, umělecky pojaté a hravé řešení výstavních prostor, které by mělo oslovit především kolegy architekty a mladé začínající designéry, minimalistické pojetí v souladu s přírodou.
(kategorie: veřejný interiér II.; autor a přihlašovatel: P6PA+Architects, www.p6pa.cz)

Häfele je mezinárodní společnost zajišťující nábytkové kování, stavební kování a elektronický přístupový systém. Klientskému zadání předcházela návštěva výstavních prostor stejnojmenné značky ve Stuttgartu a na centrále v Nagoldu.

Velikost interiéru je 38 m2, základním tvůrčím elementem byl nahrubo opláštěný dřevěný krystal v kontrastu s obálkou obvodových stěn ztvárněnou uměleckým způsobem. Obvodové stěny byly graficky pojednány ve stylu street art, umělecké pojetí zpracoval graffiti umělec Zipper.

Pro opláštění středního dřevěného krystalu byla vybrána dýha z pontonového dřeva nesoucího stopy užívání v mořských přístavech (Dub Briccola), která byla v kontrastu se světle šedou stěrkovou podlahou Arte Viva RAL 9018, bílou obvodovou stěnou z deskových materiálů a podsvětleným stropem z Barrisolu.

Dřevěný krystal zevnitř charakterizuje retro pojatý mikropokoj pro studenta (6 m2) se sklápěcí postelí (Silvy), psacím koutem (Accuride), šatnou, toaletou (Globo) a sprchovým koutem (Geberit).

Základním stavebním kamenem nábytkových systémů do showroomu byla řada kování Hawa Aperto, Hawa Concepta a Hawa Concepta Folding. Obvodové stěny vytvořily vždy jednotlivé sekce pro prezentaci dílčích prvků Häfele, jako je otočný botník (Panasonic), jídelní kout (výsuvná TV a Bar Lifter, zásuvný segmentový stůl), ložnice (sklopná postel Sesamo), pracovní sekce (Elipta) nebo dámský make-up kout s excentrickým otevíráním. Ve všech výše uvedených sekcích bylo použito přímé či nepřímé nasvícení (Loox) o sjednocené teplotě světla 3200 K. Všechny světelné i mobilní sekce v showroomu jsou řízené tabletem (iDock) přes bezdrátový software (Fibaro), který je napojen rovněž na vstupní QR kód čtečku.

Samostatným oddílem byla závěrečná produkční práce a dekorace interiéru. Dekorace se nesla v duchu vintage s přesahem do 80. let. 20. století. Šedozelená jadeitová barva (Greyed Jade) byla barvou dekoru, která celý prostor úměrně unifikovala.

Poměrně vtipným experimentem bylo skloubení stropní stavební konstrukce celé plochy showroomu s finálním podhledem z fólie Barrisol v kombinaci s horním LED chipovým nasvětlením, položením javorových listů nad fólii a postavením javorových minikmenů. Kmeny byly seříznuty na přesnou výšku, osazeny na dolní stavěcí tyč a horní kotevní plotnu s tím, že viditelnou část pomocné konstrukce překryla barrisolová fólie přesně ve stejné výšce a stromy se posléze připevnily na stavěcí závitové manžety. Hnědý podlahářský tmel v barvě dubové dýhy posléze překryl manžetové kaverny.

Architekti a koordinátoři interiéru podtrhují spolupráci a veškerou komunikaci s firmou Häfele, která byla na velice profesionální úrovni, a velmi oceňují možnost volné tvorby. Celkový výsledek byl pro všechny závěrečnou odměnou.

 

13.03.2016