RODINNÝ DŮM STŘEDNÍ ČECHY

RODINNÝ DŮM STŘEDNÍ ČECHY

 

Původní myšlenkou investora bylo zrekonstruovat interiér relativně nového domu, odstranit několik dispozičních neduhů a zlepšit jeho vzhled. Nakonec se však rozhodl i pro úpravu exteriéru. Domu byla navrácena tvarová jednoduchost a účelnost. Interiér byl řešen hlavně s ohledem na světlo a propojení se zahradou. Na některých stěnách jsou ponechány surové štukové omítky, které dodávají interiéru život.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová, www.ta-architektura.cz)

Investor zakoupil zhruba deset let starý rodinný dům. Dům byl prostorově poměrně vyhovující, v dobrém technickém stavu, ale celkově nevzhledný. Původním záměrem investora bylo pouze zrekonstruovat interiér a odstranit několik dispozičních neduhů, ale po shlédnutí návrhu exteriérových úprav souhlasil s tím, že by bylo nejlepší přistoupit k domu a jeho rekonstrukci jako k celku a neodkládat řešení exteriéru na později.

Zadání se tedy rozšířilo z rekonstrukce interiéru na kompletní rekonstrukci celého domu. Ta zahrnovala výměnu a navýšení zateplení fasád, výměnu a zateplení střechy, výměnu oken. Byly odstraněny dobové ozdoby v podobě přesahů střech, sloupy podepřeného balkónu a trojúhelníkové arkýře vystupující z obdélníkového půdorysu. Domu tak byla navrácena tvarová jednoduchost a účelnost. Uvnitř byly vyměněny veškeré instalace včetně topného systému a všechny povrchy. Dispozičně největších změn doznala do zahrady orientovaná jednopodlažní část domu, ve které byl původně umístěný vnitřní bazén. Ten byl odstraněn a namísto něj byla umístěna hlavní ložnice se šatnou, koupelnou a saunou. Tato část domu doznala i největších exteriérových úprav. Byla odstraněna soustava několika různě úrovňových sedlových stříšek, která byla nahrazena jednolitou pultovou střechou. Hlavní hmota domu je dvoupodlažní se sedlovou střechou. V přízemí se nachází původní garáž, vstupní hala, obývací pokoj a zázemí domu. V patře je pak umístěna pracovna, pokoje dětí a koupelny.

Interiér byl řešen hlavně s ohledem na světlo a propojení se zahradou. Byla výrazně zvětšena okna a východy do zahrady. Kde nebylo možné využít denního světla, byly instalovány světlovody. Interiér je zařízen v jednoduché kombinaci několika výrazných materiálů –  ocel, teraco a dřevo. Na některých stěnách jsou ponechány surové štukové omítky, které dodávají interiéru živost. Ty jsou doplněny a zútulněny čalouněným nábytkem Sancal, Viccarbe, Naughtone a Hay. Kromě těchto několika výrazných volných prvků je většina nábytku vyráběna na míru včetně koupelnového nábytku. V interiéru jsou použity i části původních vybouraných konstrukcí. Například konferenční stůl v obývacím pokoji je vyroben z původního vazného trámu zrušené části střechy. Z ostatních částí krovu jsou vyrobeny vyvýšené záhony nebo předstupně ocelového schodiště. Právě schodiště a ocelová stěna za televizí byly technicky a konstrukčně nejnáročnějšími prvky celého interiéru. Jednotlivé díly schodiště byly laserem vyřezány podle 3d modelu tak, aby k sobě při stavbě přesně pasovaly jako skládačka. Bylo tak možné vytvořit poměrně subtilní schodiště, které se stalo dominantou vstupní haly a celého komunikačního uzlu, přitom zachovalo vzdušnost a průhledy do okolních prostor.

 

Autor: Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová (www.ta-architektura.cz)

Realizace interiéru: cre8, s.r.o.

Zastavěná plocha: 210 m2

Užitná plocha: 200 m2

Obvodová konstrukce: keramické zdivo Porotherm

Fasáda: silikonová probarvená omítka Weber doplněná obkladem nízké části domu z Thermo borovice

Střecha: hliníkový falcovaný plech Prefa Prefalz

Okna: hliníková značky Heroal, střešní okna a světlovody značky Velux

Dveře: hliníkové Heroal

Vytápění: podlahové topení/ kondenzační plynový kotel Viessman

30.03.2021