REZIDENCE BAAR V NOVÉM JIČÍNĚ

REZIDENCE BAAR V NOVÉM JIČÍNĚ

 

Historický dům v centru kloboučnického města se dočkal kompletní rekonstrukce, při které byly odkryty původní dřevěné stropy, terazzo podlahy a historický dvorek. Přízemí využívá kavárna, ostatní patra jsou obytná. Snahou bylo zachovat v bytech co nejvíce původních prvků a ty pak nakombinovat s novými konstrukcemi, materiály a detaily.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Romana Mališ Bílková, RMBAARCHITEKTI s.r.o., www.rmba.cz)

V centru kloboučnického města Nový Jičín jsme dostali šanci pracovat na rekonstrukci a interiérech více než sto let starého činžovního domu.

Domu, který v minulosti vystavěl akademický malíř Hugo Baar pro svou ženu Loany Baar.

Domu, kde fungovala kloboučnická dílna a obchod po desítky let.

Měli jsme štěstí, socialismus se na domě příliš nepodepsal. Naopak jsme odkryli původní dřevěné stropy, teracové podlahy, historický dvorek.

Dům je tvořen čtyřmi nadzemními patry, přízemí a dvorek využívá kavárna Kovárna BAAR, ostatní patra jsou obytná, najdeme zde 6 bytů.

Všechny byty prošly kompletní rekonstrukcí, nicméně každý dochovaný historický prvek byl zachován. Historii jsme doplnili novými konstrukcemi, materiály a detaily. Celoskleněné příčky, betonové stěrky nebo dřevěno-betonové spřažené stropy – to vše v domě a jednotlivých bytech najdete.

Romantický dvorek umožňuje výhled na zadní fasádu s pavlačemi, které zvětšují půdorysy bytů a vytvářejí zajímavou atmosféru.

Kavárna v přízemí respektuje designové principy celého domu, její detailní řešení bude předmětem dalších presentací.

30.03.2021