PŮDNÍ VESTAVBA BYTU NA VINOHRADECH, PRAHA

PŮDNÍ VESTAVBA BYTU NA VINOHRADECH, PRAHA

 

Půdní vestavba byla součástí celkové rekonstrukce činžovního domu. Investor si přál vytvořit prostorově a dispozičně velkorysý podkrovní byt se zázemím a terasou. Podstata návrhu interiéru vychází z charakteru secesního domu. Půdní byt je vzdušný, světlý a současný, použité materiály jsou poctivé a tradiční. Téměř veškerý mobiliář je vyroben na míru z masivního dubového a ořechového dřeva.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Martina Buřičová a Ing. arch. Štěpán Kubíček, CARAA.CZ s.r.o., www.caraa.cz)

Půdní vestavba byla součástí celkové rekonstrukce činžovního domu. Dům je součástí klasicistního uzavřeného bloku, typický pro lokalitu městské čtvrti Vinohrady, byl časem a užíváním poničený, omšelý, zanedbaný, ovšem autenticky původní. Cílem bylo najít původní stav domu a obnovit historické prvky s minimálními zásahy.  Větší zásahy byly dva: přístavba výtahu - samonosné ocelové věže se skleněnou fasádou, která se dotýká balkonů na dvorní fasádě tak, aby dům nenarušila, a půdní vestavba bytové jednotky.

Půdní vestavba

Zadání investora bylo definováno jako vytvoření prostorově a dispozičně velkorysého podkrovního bytu na ploše cca 200 m2 se zázemím a terasou včetně veškerého interiérového vybavení a mobiliáře. Další specifikace zadání nebyla daná, budoucí počet uživatelů, počet pokojů, koupelen, jejich vybavení, standardy vybavení – vše vznikalo postupně, investor se účastnil procesu navrhování, návrh se průběžně upravoval.

Půdní byt je současný, vzdušný, světlý, podstata návrhu vychází z charakteru secesního domu. V domě je zachovalé původní secesní zábradlí, leptaná skla, okrasné mříže…V návrhu interiéru se nejedná se o repliky, ale použití daného tvarosloví. Použité materiály jsou poctivé, tradiční: autentická původní cihla, masivní dubové a ořechové dřevo, sklo, přiznané surové ocelové prvky, slinutá, pálená, neglazovaná ručně sypaná historická dlažba, sklo, len, vlna, litina atd. Vzor dlažby v hale bytu vychází z plnobarevného vzoru zachované dlažby na chodbách a podestách domu. Je abstrahován a převeden do černobílé formy. Téměř veškerý mobiliář je vyráběný na míru z masivního dubového a ořechového dřeva.

Důraz je kladen na zpracování detailu, kvalitu jeho zpracování, použité materiály. Nejde o efekt, nejde o design, vše vychází z podstaty. Obyčejné, ale kvalitní a krásné.

Technologické řešení vytápění, chlazení a vzduchotechniky odpovídá aktuálnímu standardu.

29.03.2021