PŮDNÍ BYT POD KAŠTANY, PRAHA

PŮDNÍ BYT POD KAŠTANY, PRAHA

 

Ve známé rezidenční a diplomatické čtvrti navrhli autoři koncept půdního bytu. Interiér byl zcela uzpůsoben potřebám a stylu života mladého páru. Vznikl klidný a kultivovaný prostor sjednocený promyšlenými detaily a redukovanou paletou přírodních materiálů. 

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Martin Gaberle, Eva Traplová, Julie Hyská, KOMON ARCHITEKTI, www.komonarchitekti.cz, spolupráce STUDIO FABRIK8 s.r.o., www.studiofabrik8.cz)

Jsme v Bubenči, v rezidenční a diplomatické čtvrti v Praze v podkroví bytového domu. Ten je součástí nadstandardně vybaveného rezidenčního komplexu, který v  90. letech navrhl Erick van Egeraat. Mezi novými budovami stojí modernistická vila Bianca (1910 - 11) architekta Jana Kotěry. Podle slov Erick van Egeraata, okolo původní vily navrhl domy, které našlapují potichu a jsou v dialogu s historickou budovou.

Podobně jsme i my přistoupili k rekonstrukci půdního bytu jedné z budov. Ne ve vztahu k modernistické vile, ale ve vztahu k mladému páru, který zde bude bydlet. Naším cílem bylo vytvořit klidný a kultivovaný prostor sjednocený promyšlenými detaily a redukovanou paletou přírodních materiálů. Skutečným domovem, podle obrazu majitele, se stane užíváním a postupným zabydlením.

Spojením obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou a chodbou vzniká velkorysý obytný prostor. Do chodby tím vnášíme světlo.  Je dlouhá a má rytmus střídajících se pilířů a dveří vysokých od podlahy po strop.  Chodba odděluje společenskou a soukromou část bytu. Obě ložnice mají soukromou koupelnu.

Obývací pokoj s krbem a vinotékou je možné širokými francouzskými okny propojit s terasou s výhledem na vilu Baincu. Nad krbem je v nábytku skrytý bar a klimatizace, mezi závěsy před francouským oknem zabudované projekční plátno. 

Byt je navržený v kombinaci přírodního dubu, bílých omítek a laku, cementové stěrky a kovových černých akcentů. Detaily v pracují s motivem dubové linky procházející celým bytem. Většina nábytku včetně krbu a venkovního grilovacího stolu byla navržena a vyrobena na míru.

FOTO: Alex Shoots Buildings

 

Rok: 2020

Status: Realizace

Rozloha: 164 m2

Dodavatelé:          

Stavba: New-Old

Výroba nábytku: Studio Fabrik8

Dveře: B-doors

Produkty:

Svítidla: Deltalight, Fritz Hansen, Bega

Typový nábytek: Vitra, Hay, Menu

Sanita: Grohe, Laufen

Elektro: Jung

30.03.2021