PROPOJENÍ DVOU BYTŮ NA VINOHRADECH, PRAHA

PROPOJENÍ DVOU BYTŮ NA VINOHRADECH, PRAHA

 

Součástí rekonstrukce dvou bytů bylo navrhnout také jejich propojení a úpravu dispozičního řešení tak, aby vyhovovalo současným požadavkům moderního bydlení pro čtyřčlennou rodinu. V maximální možné míře byly vyzdviženy secesní prvky v interiéru. Krémové odstíny v prostoru přecházejí do tmavších tónů šedé barvy, od světlé “dámské” koupelny do tmavé “pánské” koupelny.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Kristýna Bělohradská, BĚLOHRADSKÁ TOMSOVÁ ARCHITECTS)

Zadáním kompletní rekonstrukce dvou bytů na pražských Vinohradech pro čtyřčlennou rodinu bylo vytvořit příjemný a útulný interiér, který by sofistikovaně zachoval i vyzdvihl původní secesní prvky a doplnil je současnou estetikou. Součástí rekonstrukce bylo navrhnout propojení bytů a vytvořit dispoziční řešení, které odpovídá dnešním standardům.

Hlavní dispoziční změnou je spojení dvou místností orientovaných do ulice, aby vznikl velkorysý obytný prostor s pracovnou v návaznosti na kuchyni a jídelnu. Do dvora orientované části bytu jsou pak umístěny ložnice. Mění se také rozvržení dvou koupelen, v chodbě je umístěna prostorná šatna a vznikla nová technická místnost.

Použité materiály odkazují na secesní interiér – ve vstupní hale, na chodbě, v koupelnách i na WC je použita hexagonální dlažba, v obytném prostoru a kuchyni je masivní dubová dřevěná podlaha s francouzskou skadbou „chevron“, klasické dubové parkety menšího formátu jsou obou ložnicích. Otopná tělesa jsou navržena litinová v šedém odstínu.  Citlivě renovované původní secesní dveře a zárubně jsou pojednány ve světle šedém lakovaném provedení a doplněny replikami prosklení se secesním dekorem. Nezapomnělo se ani na repasování původních klik a kování.

Výtvarné řešení koupelen a vstupních prostor je založeno na přechodu od světlé „dámské“ koupelny do tmavé „pánské“ koupelny.

V „dámské“ koupelně je použita krémová hexagonální dlažba, která je doplněna stěnami v keramickém obkadu s dekorem světlého mramoru a světle šedou stěrkou. Keramická umyvadla a záchodová mísa jsou taktéž ve světlém matném krémovém odstínu. Černobílý mramor je nasvícen LED pásky a elegance celé koupelny je podtržena černobílými závěsnými svítidly, černými matnými bateriemi, na zakázku vyrobenými podsvícenými zrcadly a dřevěným stolkem z dubu, který dodává celé koupelně nádech zabydlenosti.

Na chodbě i ve vstupní hale je použit náhodný mix šedých odstínů hexagonální dlažby, stěny jsou pojednány vápennou šedou stěrkou, která dodává celému prostoru pocit útulnosti. V části chodby vedoucí k „pánské“ koupelně je stěna s tapetou s vertikálními pruhy a nástěnným osvětlením. Na zakázku vyrobená šatna je pojednána v šedém lakovaném provedení s kazetovým dekorem, stejně tak jako technická místnost. Toto materiálové řešení se uplatňuje i na mobiliáři ve vstupní hale, na úložné skříni v dámské koupelně, ale i na skříňce na pánském WC. Velkorysost vstupní haly je podržena dominantním bílým závěsným svítidlem.

 V „pánské“ koupelně se opakují podobné prvky jako v „dámské“ koupelně, ale v tmavých odstínech – antracitová hexagonální dlažba, tmavě šedé matné keramické umyvadlo a antracitová stěrka. Stěna ve sprchovém koutu a za WC je obložena keramickým obkladem se skladbou „chevron“ v různých  antracitových valérech. Závěsné černobílé svítidlo a dubový stolek jsou jednotícími prvky obou koupelen.

Šedo-krémová lakovaná kuchyně je doplněna o pracovní desku z černé opalované žuly, černou matnou baterii a černý fragranitový dřez. Stěna za kuchyní je pojednána v drobném tmavém goemetrickém  obkladu různých textur, horní skříňky jsou v tmavé dýze. Kuchyně je osvětlena nástěnnými svítidly ve skandinávském stylu a v témže duchu byla vybrána i závěsná svítidla nad jídelní stůl.

Celkové vyznění interiéru doplňuje jak již zmíněný atypový mobiliář, tak i volně stojící sériový nábytek. V ložnici a dětských pokojích se opakuje lakované kazetové pojednání šatních skříní. V obytném prostoru s pracovnou je navržený solitérní volně stojící mobiliář italské výroby, vše je doplněno výmalbami v šedých a krémových odstínech a celý interiér je zjemněn transparentními závěsy z přírodních materiálů.

Významnou roli v celém projektu sehrál i návrh osvětlení. Funkční přisazená svítidla v koupelnách jsou doplněna závěsnými lustry, závěsná svítidla se opakují i ve vstupních prostorech, kde jsou doplněna nástěnnými svítidly ze stejné série. Obytnému prostoru dominuje jemné decentní, ale důmyslné svítidlo ve zlatém provedení, nad odkládacími stolky jsou svěšena tři svítidla ve zlatém,  měděném a stříbrném odstínu. Intimní atmosféru v obytném prostoru dotváří nástěnné svítidlo a unikátní volně stojící lampa. Možnost vytvořit různé světlené scény, použití doplňkového a nepřímého osvětlení, stejně jako široké možnosti stmívání byly i zadáním návrhu osvětlení ze strany klienta.

28.03.2021