PRODEJNA KOLOVNA – KONTEJNEROVÁ STĚNA, OSTRAVA

PRODEJNA KOLOVNA – KONTEJNEROVÁ STĚNA, OSTRAVA

 

Kontejnerová stěna jako hlavní dělící prvek v interiéru byl společným nápadem autorů a investora. Snadno rozdělila více než 1400 m2 plochy obchodu na prodejní a skladovací plochu, výdejní místo pro eshop, bistro se zázemím a kanceláře. Devět námořních kontejnerů našlo své nové využití i po vyřazení z provozu.

(kategorie: veřejný interiér II; autor a přihlašovatel: Jan Přibyl a René Růžička, HAST RETAIL s.r.o., www.container-house.cz, www.hastretail.cz)

ZADÁNÍ INVESTORA:

Prodejna se nachází v Avion obchodním centru Ostrava-Jih. Interiér obchodu se nachází v hale o výšce 6m a v nájemní jednotce v krajní části haly o ploše 1444m2.

POŽADAVKY INVESTORA:

Obchod se měl rozdělit na prodejní a skladovací plochu na kterou zákazník nemá mít přístup a nesmí ho tyto skladovací prostory nijak vizuálně rušit. Zároveň náš tým měl vymyslet řešení pro výdej zboží v e-shopu, bistro se zázemím a posezením, pokladny a kanceláře s meetingovou místností. Na kontejnerové řešení jsme přišli společně s investory a ihned se začalo o podobě projektu vášnivě diskutovat. Zároveň investory potěšila myšlenka ekologie a využití vyřazených lodních kontejnerů.

VELIKOSTI INTERIERU

Ve vstupní části se nachází na zhruba 500m2 prodejní plocha, kontejnerová stěna zabírá 111m2 zastavěné a užitné plochy (přízemí) a 60m2 užitné plochy v 1. patře. Zbývající plocha zhruba 800m2 je použito pro skladovací účely. Celková kontejnerová užitná plocha činí zhruba 172m2

Každý námořní kontejner má plochu 15m2, velikost půdorysu 6x2,5m. Celkově bylo na projekt použito 9ks ISO námořní kontejnerů + 1 sanitární kontejnerový modul na míru 

SPECIFIKACE STAVBY

Kontejnerová sestava stěny se skládá z 9ks ISO námořních kontejnerů a díky tomuto projektu jsme našli kontejnerům nový domov a použití. Investoři zohlednili v projektu i ekologickou stránku věci, a tak bylo v jejich zadání podmínka použití právě použitých námořních kontejnerů.

 

POUŽITÍ MATERIÁLŮ

Každý kontejner plní různou funkci. Nábytek je (kromě kancelářských židlí) vyroben na míru, aby vyhovoval specifickému prostoru lodního kontejneru. Dominantní materiál vybavení kontejnerové stěny je břízová překližka lakovaná v transparentním laku. Dále jsou použity kovové prvky z teplé černé oceli, taktéž lakované v transparentním laku. V kuchyňské přípravě bistra je pracovní deska z umělého kamene Corianu zcela na míru. Barvy kontejnerů jsou nalakovány dle firemního manuálu. Překližka je rovněž firemním materiálem používaným v interiérech prodejen a dalších objektů firmy KOLOVNA

INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ A POSTUPY, ZVLÁŠTNOSTI Z POHLEDU AUTORA INTERIÉRU

Nejsme si vědomi o použití speciálních technologiích. Určitě je však zajímavé to, že na celou kontejnerovou stavbu bylo nutné udělat statický výpočet a zpráva. Jeden z kontejneru je umístěn v převisu a z menší poloviny tak visí ve vzduchu nad hlavami strávníků. Celou kontejnerovou stavbu musel posoudit a povolit z hlediska hygieny, požární bezpečnosti, statiky atd. tamní stavební úřad Ostrava-Jih. Na to, že se jedná jen o vybavení obchodu byl rozsah administrativy značný.

Veškeré facility rozvody jsou v prostorách kontejnerové sestavy přiznány. Interiér proto na některé působí velice industriálně.

Našim cílem je inspirovat i ostatní investory, aby přemýšleli ekologičtěji, aby se pracovalo s materiály, které jsou volně k dispozici a společně tak snížili v projektech svou uhlíkovou stopu.

Zároveň byl pro nás tento projekt příjemnou výzvou, neboť v retailovém pojetí je tento projekt prodejny v ČR něčím výjimečným.

03.03.2020