PŘESTAVBA ČINŽOVNÍ GARSONKY V CENTRU PRAHY

PŘESTAVBA ČINŽOVNÍ GARSONKY V CENTRU PRAHY

 

Rekonstrukce bytu v Praze 1 je příkladem, jak lze i opravdu miniaturní obytný prostor maximálně otevřít a vytvořit z něho jeden prostorný a vzdušný celek. To se v případě garsoniéry podařilo především díky koupelně, která je prosklená po celé své délce.
(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Petr Jančálek, aaPJ - architektonický atelier Petra Jančálka, www.aapj.cz)

Mladý architekt Petr Jančálek se pustil do rekonstrukce bytu v posledním patře činžovního domu z 30. let minulého století v centru Prahy. Aby uskutečnil svou vizi jediného obytného prostoru, bylo nutné rozsáhlé bourání. Ze slunné garsoniéry o velikosti 25 m2 (a 10 m2 terasy) tak zbyly pouze obvodové zdi a zachovalá původní parketová podlaha. Stará koupelna se zrezlou vanou a nevzhledné šatní skříně byly odstraněny, veškeré vnitřní příčky byly vybourány včetně té, která ohraničovala světlík. Dispozičně nefunkční vstup do bytu vyřešil autor posunutím dveřního otvoru a změnou otevírání původních dveří.

Původní bytové jádro bylo nahrazeno zcela novým, zdi byly vyzděny tvárnicemi Ytong a oboustranně obloženy sádrokartonem. Na stěnách bylo částečně použito bílé a černé sklo Lacobel. Pro zlepšení světelných podmínek v koupelně byla stěna mezi koupelnou a kuchyní opatřena úzkým oknem s výplní z čirého skla. Nově vzniklá koupelna tvoří jakýsi samostatný box v bytě. Aby do ní přes skleněné příčky nebylo vidět, je opatřena zatahovatelným černým plastovým závěsem. Je laděna do černé barvy, pouze čelní stěna je obložena zelenou skleněnou mozaikou značky Bisazza s prvky, které jsou opatřeny pravým zlatem. Kromě černého obkladu ze skel Lacobel a toalety má černou barvu i lakovaná dřevěná podlaha z exotického dřeva Bankarai. Pod touto roštovou podlahou je důmyslně schovaná kanalizační vpusť pro odvod vody ze sprchy, která je umístěna v konstrukci podhledu.

Naopak kuchyňský kout, který se nachází v místě vstupní chodby proti koupelně, je laděn do bílé barvy. Čistě bílá je i podlaha z lité epoxidové pryskyřice. Původní obývací část byla zachována a byly obnoveny parkety, které prostoru dodávají typický nádech bytů z období mezi světovými válkami.

Petr Jančálek se zaměřuje na projekty rekonstrukcí interiérů v Praze včetně jejich realizace. Mezi jeho oblíbené materiály při rekonstrukcích patří dřevo, sklo, leštěná ocel, rád také uplatňuje zrcadla a skleněné mozaiky. Jeho oblíbenými barvami jsou bílá a černá v kombinaci se zelenou, hnědou a barvou přírodního dřeva. Ve vlastní tvorbě miluje propojení původních tradičních historických prvků (staré parkety, fresky na stropech, dobové detaily) s novými (skleněné příčky, moderní koupelny a kuchyně s využitím high-end materiálů, jako je Corian apod.). Při své práci se snaží podtrhovat kontrast dobového kouzla starodávných interiérů se současnými prvky a nadčasovými styly.

10.03.2016