PŘESTAVBA BYTU NA MANINÁCH, PRAHA

PŘESTAVBA BYTU NA MANINÁCH, PRAHA

 

Přáním investora bylo zbavit se meruňkově zelené kuchyně, skříněk a rušící výmalby. Tato malá úprava se postupně rozrostla na celý koncept bytu. Rekonstrukce vizuálně i esteticky propojila funkční zóny bytu, který neměl být minimalistický, ale plný života. Materiálový výběr byl zúžen na dřevo a keramiku, barevně na černou a bílou.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Kornélia Faklová, www.faklova.com a Karel Goláň, www.crea-tura.com)

Před rokem nás při vstupu do hlavní části bytu v pražských Holešovicích udeřila plejáda barev motivů a detailů, které spolu vedly tvrdý boj o pozornost.

Zadání tak pro nás znělo: zbavte nás prosím té meruňkově-zelené kuchyně, skříněk a rušící výmalby. Postupně se jednoduchá změna kuchyňské linky rozrostla o celý koncept bytu, na jehož realizaci se klienti velmi úzce podíleli, už jen tím, že jeden z nich často pracuje z domova. V tomto případě byla výzva celý interiér uchopit jako celek, jak si zasluhovali i jeho majitelé. Rekonstrukce vizuálně a esteticky propojila funkční zóny. Minulostí je tak nezvládnutá barevnost, podlaha či plastové parapety.

Lokalita Holešovic svádí k fádnímu převzetí celé industriální estetiky. Nicméně s klienty jsme toto téma chtěli posunout dál a blíže k jejich představám o domově, který není minimalistický, nýbrž plný života. Zúžili jsme tak témata na dřevo, keramiku, černou a bílou. To vše s přiznanou řemeslností ve vysoce kvalitních materiálech. Interiér nemá dominantní prvky, ale funguje jako propojený celek.

V kuchyni byl využit stávající korpus, s novými povrchy. Dřevěná pracovní deska a nika vyniká v kontrastu s matnou bílou. Patinovaná velkoformátová dlažba v šedých tónech dodává rozměr. Později také druhé části bytu přibyla kvalitní dřevěná podlaha, která interiéru dodala vysoké kvality. Tato jednoduchá, nevýrazná matrice už jen čeká na doplnění života, například velkým množstvím rostlin, které klienti se zálibou pěstují uvnitř i na rozlehlé terase. Důslednost přístupu se odráží i v detailech – nové vypínače, parapety ladící s policemi se skrytým kotvením. Klienti si dali pečlivě záležet na investici a výběru kvalitního a originálního vybavení, které vás nenechají na pochybách o jejich záměru.

05.03.2020