OSTRAVSKÝ DŮM S OTISKEM DUBOVÝCH PRKEN

OSTRAVSKÝ DŮM S OTISKEM DUBOVÝCH PRKEN

 

Dvoupodlažní dům je z větší část stavěn z pohledového betonu s otiskem dřevěných prken: Tento dominantní prvek se line celým domem a předurčil i styl budoucího interiéru. Hlavním materiálem v domě bylo zvoleno dubové dřevo. Pocit útulnosti přinášejí tlumené barvy, textilie a zajímavé moderní doplňky.

(kategorie: novostavba; autor a přihlašovatel: Martin Bodinger, BODINGER s.r.o., www.bodinger.cz)

Dům je z větší části stavěn z pohledového betonu s otiskem dřevěných prken. Tento dominantní prvek se line celým domem a předurčil styl budoucího interiéru.

Klient požadoval, aby se tento studený a technický materiál potlačil příjemnými a teplými barvami interiéru. Jako dominantní materiál pro interiér bylo zvoleno dubové dřevo, které je použito na podlaze, laťkových stropech, dveřích i jiném nábytku. další požadavek byl netradiční řešení interiéru, který bude rovnocenným partnerem pohledového betonu. Laťkové stropy s integrovaným osvětlení s černou podkladní vrstvou, nejenže vytvořil rovnocenného partnera pohledovému betonu, ale zároveň vyřešil akustiku prostoru. Podlaha kladena ve tvaru rybí kosti z větších prken zajimavě propojila místnosti a chodby do jednoho celku.

Zajímavé řešení a detaily jsou obsaženy v celém interiéru například samonosné stupně schodiště, kdy kotvení bylo zalito do betonové stěny již při stavbě domu a jednotlivé dřevěné rukávy schodnic s otevřenou nikou, společně se zábradlím stojící na špičce a přitom mimo schody vytváří hlavní ozdobu vstupní haly. Zajímavý kontrast mezi betonovou stěnou se schodištěm, tvoří celoskleněný obklad s dveřmi do koupelny a wc lemovaný nerezem. Obklad sjednocuje celou zeď do jedno celku, zakrývá mezery mezi dveřmi, prostor šatny a botníku. Rámové, bezfalcové dveře výšky 255cm v líci se stěnou s otvíráním do ostění vyřešilo velké stavební otvory i prostor na chodbě, kde klasické otvírání překáželo.  Nerezovou niku pro skleněné umyvadlo v hlavní koupelně se skleněným šupíkem. Plastická skříň v hlavní kouplelně, která přechází v obklad za postelí ložnice, tvoří kubický předěl místnosti a zakrývá nosnou stěnu, jako by se jednalo o jednu místnost. Součásti obytného prostoru je velká kuchyň z modrého saténového skla s dominantním ostrůvkem ten, aby nepůsobil mohutně, je tvořen hlavně pracovní desku tloušťky 13mm a je průhledný. Interiér působí teple a vzhledem k velkým oknům velice prosvětleně. Štěrbinové osvětlení ve velkém obývacím pokoji dodá dostatek světla i k nasvětlení detailu, strop tak zůstal elegantně jednoduchý a funkční. U dětského pokoje jsme skryli posuvné dveře do šatny přidáním dalších panelů stejného provedení na společnou vodící lištu, tím se zaplnila velká stěna a samostatné posuvné dveře nepůsobí nevzhledně.

05.03.2017