OČNI OPTIKA VISUM, BRATISLAVA

OČNI OPTIKA VISUM, BRATISLAVA

 

V interiéru prodejny je vystaveno na 2000 brýlových obrouček, a tak hlavní interiérové řešení spočívalo ve vyřešení systému uložení obrouček i světelných trubic. Samotná prodejna je dispozičně rozdělena na tři zóny: prodejna s VIP zónou, dvě refrakční místnosti a zázemí s dílnou. Nosným prkem prostoru jsou dvě rámové konstrukce ze surové ocele a masivu.

(kategorie: veřejný interiér II; autor a přihlašovatel: Ing. Zoltán Horváth, Mgr. art. Zuzana Horniaková, Ing. Juraj Krč, ARCHSTYL s.r.o., www.archstyl.com)

Vzhledem k otevřenosti investora k inovativním řešením, jsme měli možnost vytvořit funkční a vizuálně poutavý celek. Požadavky na funkčnost prodejny v jednotlivých zónách vyžadovaly individuální přístup, volné myšlení a propracovanost detailů. Bylo potřeba také vytvořit výstavní prostor pro přibližně 2000 kusů produktů. Spolu s investorem jsme pracovali na novém prototypovém řešení hlavního výstavního systému uložených brýlí i světelných trubic. Prostor prodejny a její funkční rozložení v návaznosti na použité materiály, je vnímán jako výstavní pavilon vložený do technicky předpřipraveného prostoru. Prosklené plochy výkladu, po celé délce prodejny, vizuálně propojují syrový exteriér okolního města, s ustupujícím gradientem v použitých materiálech v interiéru. Liniově od lité betonové podlahy přes jemnější plochy dřevěné struktury, až po strukturovaný polykarbonátový obklad. Samotná prodejna je dispozičně dělená na 3 základní zóny: prodejní s VIP zónou, dvou refrakčních místností a zázemím pro zaměstnance s dílnou. Plocha prodejní zóny oční optiky má výměru 152m². Nosným prvkem prodejny jsou dvě prostorové rámové konstrukce vyrobené ze surové oceli a masivního dřeva, doplněné o promyšlený prototypový držákový systém uložení brýlí. Držáky byly vyrobeny na míru technologií 3D tisku. Podobně jako k návrhu jednotlivých částí jsme přistupovali i ke ztvárnění okolního prostoru stěn. Pro zjemnění stávajícího výchozího tvaru prostoru a vytvoření potřebných zón pro správnou funkčnost prodejny s vyšetřovnami, jsme na stěny zvolili tvar křivek, které ''obtékají'' prodejní zónu. Zvolili jsme cestu strukturovaných polykarbonátových desek s vyhovujícími vlastnostmi k tvarování do potřebných křivek a využití propustnosti světla.

07.03.2019