NEONATOLOGIE V HOŘOVICÍCH

NEONATOLOGIE V HOŘOVICÍCH

 

Neonatologie je oddělení, kde se zachraňují nedonošení a na životě ohrožení novorozenci. Primářka tohoto oddělení v nemocnici Hořovice oslovila architektku s požadavkem vytvořit jej tak, aby poskytovalo klid, navodilo pocit bezpečí a odvedlo pozornost od nemocničního prostředí.
(kategorie: veřejný interiér II.; autor a přihlašovatel: Markéta Fleischnerová, MFART, www.mfart.cz)

Část nemocnice, kde je neonatologie umístěna, je nově postavena. Co se týče použití materiálů, ředitel nemocnice dal autorce pro celé oddělení volnou ruku. Snažila se vytvořit prostředí příjemné hlavně pro maminky novorozeňat, neboť jsou to právě ony, kdo na svá miminka působí. Záleželo jí na tom, aby především maminky byly v klidu a cítily se dobře.

Pokoje zdobí tapeta s motivem srdce, umístili sem nábytek v dekoru dřeva a koupelny s velkými obrazy vodopádů. Podařilo se také prosadit výměnu opláštění nemocničních lůžek, tak aby korespondovala s designem ostatního nábytku, a autorka rovněž vytvořila návrh nemocničních stolků vedle lůžek.

Celé oddělení je tvořeno v duchu lásky, klidu, meditace. Při vstupu uvítá na podlaze velké srdce, ve kterém leží srdce menší – symbol matky a dítěte v ní. Dále jsou v podlaze zakomponovány poloviny srdcí, které by při spojení vytvořily tři srdce symbolizující rodinu. Na stěnách chodby visí velké svítící mandaly a dále velké obrazy miminek. Před JIP pokoji pro miminka visí obrovská magnetická tabule s motivem stromu, na kterou je možno pověsit fotky dětí, které maminky posílají sestřičkám a lékařům jako důkaz vděčnosti za jejich záchranu.

 

13.03.2016