MULTIFUNKČNÍ LOFT, TRNAVA

MULTIFUNKČNÍ LOFT, TRNAVA

 

Pod střechou novostavby v centru Trnavy vznikl loftový jednopokojový byt na pronájem navržený pro moderní městské bydlení. Úsporná logická dispozice, minimalistický design a množství skrytých nik pro lednici, oblečení či pračku v koupelně pomáhá tento malometrážní byt prostorově a vizuálně sjednotit a nepřesytit.

(kategorie: novostavba; autor a přihlašovatel: Martin Hreščák a Ing. arch. Martina Hresčáková, TRIHA s.r.o., www.triha.sk)

Pod střechou novostavby v centru Trnavy jsme navrhli a zrealizovali loftový jednopokojový nájemní byt městského charakteru. Při jeho návrhu jsme vzali v úvahu univerzálnost a jednoduchou údržbu pro nájemníky. Z architektonického hlediska jsme se zaměřili zejména na multifunkčnost a správné využití každého metru čtverečního.

Podkrovní mini-loft má výhradně střešní okna. Abychom dosáhli otevřeného charakteru, odstranili jsme původní dělící příčku v předsíni. V jediné obytné místnosti se tak integruje předsíň, kuchyň, jídelna, obývák i ložnice. Samostatná prostorná koupelna s vlastním oknem je jeho příjemnou předností.

Prostor, světlo a samozřejmě rozloha nás nasměrovali k zařízení bytu po jeho obvodu. Toto nanejvýš praktické řešení v sobě zahrnuje i dostatek úložného prostoru a potlačení stísněného dojmu ze střešní šikminy. Jádro bytu tak zůstává vzdušné a průchodné. Spací kout je od zbytku místnosti opticky oddělen lamelovým paravánem, který z druhé strany slouží předsíni jako věšák. Veškerý nábytek je atyp, vyráběný na míru.

Úsporná logická dispozice, minimalistický design a množství skrytých nik pro lednici, oblečení nebo pračku v koupelně, pomáhá malometrážní byt prostorově a vizuálně nepřesytit. V tomto směru dobře spolupracují i světlé povrchy z lehce udržovatelného melaminu, které jsou doladěny petrolejovým barevným akcentem. Zvláštní zjev bytu dotváří terazzová struktura s jemným zrnem – v koupelně aplikovaná na obkladu a v obytné místnosti ve formě umývatelné tapety a konferenčních stolků.

03.03.2020