MEZONETOVÝ BYT V PODKROVÍ, VYSOKÉ TATRY

MEZONETOVÝ BYT V PODKROVÍ, VYSOKÉ TATRY

 

Celková užitková plocha bytu s výhledem na krásné štíty hor je 135 m2. Majitel si od samého počátku přál propojit přírodní materiály a elegantní styl. Veškerý nábytek v interiéru navrhla designérka. Galerijně nasvícená tapeta s vyobrazením Tatranské magistrály se stala skutečným klenotem ve velmi osobitě navrženém interiéru.

(kategorie: novostavba; autor a přihlašovatel: Denisa Ďurica, AGAD, www.agad.sk)

Mezonetový byt s výhledem na krásné štíty hor se nachází pod střechou bytovky v srdci Vysokých Tater. Prostor nabízí majitelům velkorysé možnosti jak pro společenský život, tak i pro soukromí. Dispozičně je řešen jako 4-pokojový byt s dvěma koupelnami, jednou toaletou a kuchyní. Vybourání všech dveřních otvorů a jejich zvětšení na jednotnou výšku 2,58m bylo hlavní prioritou.

Byt byl původně řešen s předělením horní ložnice příčkou tak, že se vstupovalo přes plánovanou šatnu. Tu se majitelé rozhodli zrušit a příčku vybourat, aby se ložnice zvětšila a prosvětlila denním světlem až na konci místnosti. Kvůli světlu jsme se rozhodli zvětšit i dveřní otvor do ložnice na dvoukřídlý s výplní z matného skla. Původní byt měl i velkou plochu galerie, co jsme se rozhodli stavebně využít ve prospěch horní koupelny. V kuchyni, koupelnách a horní ložnici jsme přemístili rozvody vody i elektřiny tak, aby vyhovovaly novému návrhu dispozice nyní i v budoucnu. Dispozice už počítala i se schovanými zásuvkami ve skříňkách v koupelnách, se zabudovanými spotřebiči (pračka, myčka, lednice), s připojením na projektor nad postelí v horní ložnici v budoucnosti, i s případným budoucím připojením infrasauny místo skladu za horní koupelnou.

V bytě je souvislá masivní dubová podlaha ve všech obytných místnostech včetně kuchyně a chodeb. Předsíň je vydlážděná ornamentem připomínajícím koberec tak, jak to v Tatrách bývalo zvykem v minulosti. Podlahy v koupelnách jsou ze stejné, z přírodního kamene.

Dolní koupelna a wc odrážejí majitele smysl pro vtip a umění, byly použity Fornasettiho kresby na obkladu i na obraze. Horní koupelna je romantičtější, s ornamentální strukturou na cihlovém obkladu. Kuchyně si také zasloužila specifický obklad ve tvaru čokoládových tabulek.

Veškerý nábytek v interiéru je navržen ateliérem AGAD a vyrobený firmou Miberas na míru jako atyp. Kuchyně s obývákem je kombinací trvanlivých bílých MDF desek a masivu. Dominantní je konferenční stolek ze špalků a skla. V kuchyni je čalouněná lavice, která má původ v slovenském interiéru, jako náhrada divanu nebo místa odpočinku na peci. Nábytek a je všechny části v pokoji pro hosty a dětském pokoji jsou z mořeného smrku s různým barevným povrchem. Každý kousek je na míru do posledního detailu, např. měděná úchytka ve tvaru listu. Dětský pokoj doplňuje samotnou architektkou ručně malovaná dekorace trávy.  Horní ložnice je kombinací lesklé DTD a mořeného masivu. Dominuje v ní postel s kombinovaně vloženým smrkovým dřevem na vysokém čele. Halu doplňuje schodiště s odlehčeným zábradlím s masivním madlem pro pohodlný úchop. Pod schody je souvislá šatna ve stejném provedení jako kuchyně. Svítidla do každé místnosti byla vybrána s citem pro detail. V předsíni bytu najdeme největší srdeční záležitost majitelů i architektky. Je to galerijně nasvícená tapeta, která zachycuje Tatranskou magistrálu. Před tapetou jsou umístěny dva povrchově upravené pařezy k sezení.

03.03.2017