MEZONETOVÝ BYT V HAŠTALSKÉ, PRAHA

MEZONETOVÝ BYT V HAŠTALSKÉ, PRAHA

 

Hlavním cílem rekonstrukce byla modernizace stávajícího mezonetového bytu a zlepšení jeho technického stavu. Otevřením vstupního prostoru do obývací části, odstraněním sádrokartonových příček, odhalením dřevěných částí krovu a použitím světlých pastelových barevných odstínů v kombinaci s černou se dosáhlo okamžité příjemné změny v celém interiéru.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Václav Hlaváček, STUDIO ACHT, spol. s r.o., www.studioacht.cz)

Byt o velikosti 121 m2 se nachází v ulici Haštalská na Starém Městě pražském v reprezentativním nájemním bytovém domě z roku 1902 postaveném podle plánů stavitele Jana Huga Dvořáka pro Václava Havla. V r. 1929 byl v půdním prostoru zřízen ateliér s bytem pro akad. malíře Ženíška a teprve v 90. letech 20. století byl vestavěn další půdní byt.

CÍLEM REKONSTRUKCE MEZONETOVÉHO PODKROVNÍHO BYTU BYLO PŘEDEVŠÍM NAPRAVIT NEVHODNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY Z ROKU 2007.

Hlavním cílem bylo modernizace stávajícího mezonetového bytu a zlepšení jeho technického stavu. Způsob užívání zůstal zachován beze změn. Návrh respektuje stávající řešení dotčeného bytového domu a v exteriéru se projevil pouze výměnou stávajících střešních oken a jejich doplnění o další dvě. Velikost i členění oken přitom zůstalo v souladu s jejich původním řešením.

Umístěním celoskleněné stěny s posuvnými dveřmi do pokoje při dvorní fasádě, a především osazením nového střešního okna v kuchyni, se dosáhlo chybějícího dostatečného osvětlení v přízemí mezonetu. Otevřením vstupního prostoru do obývací části, odstraněním sádrokartonových příček, odhalením dřevěných částí krovu a použitím světlých pastelových barevných odstínů v kombinaci s černou se dosáhlo okamžité příjemné změny v celém interiéru. V přízemí i v horním patře byly zmodernizovány původní koupelny, kde byla použita velkoformátová keramika v barvách šedé a černé. V celém bytě byl na přání klienta navržen a vyroben nábytek v moderním jednoduchém stylu v jemných barevných odstínech v kombinaci s dubovou dýhou, který účelně a prakticky zaplňuje interiér.

FOTO: Tomáš Dittrich

29.03.2021