MEZONETOVÝ BYT V BRATISLAVSKÉM STARÉM MĚSTĚ

MEZONETOVÝ BYT V BRATISLAVSKÉM STARÉM MĚSTĚ

 

Noví majitelé se rozhodli pro rekonstrukci bytu v městské části Palisády. Kromě výtvarného řešení se zvolili také dispoziční úpravu, zejména ve vstupní části bytu. Na míru zhotovený nábytek z dubové dýhy a masivu autoři kombinují s designovými solitéry a originálními uměleckými díly. Doplňky výrazných barev podtrhují vnitřní uspořádání interiéru.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Richard Kráľovič a Ing. arch. Zuzana Kráľovičová, RICHARD KRÁĽOVIČ ARCHITEKTI, www.rkralovic.com)

Prostorem, orientací a výhledy zajímavý mezonetový byt se nachází na Starém Městě, v jedné z novějších rezidenčních budov městské čtvrti Palisády. I když byt není až tak starý, byl již opotřebovaný a po koupi novými majiteli potřeboval nový vzhled.

Kromě nezbytného celkového výtvarného a architektonického řešení interiéru se větší dispoziční změny dotkly vstupní části bytu, do kterého se vstupuje přes noční část. Ta díky své rozlehlosti potřebovala především změnu jednotlivých místností. Stávající „en suit“ uspořádání hlavní ložnice poskytovalo dost prostoru k vytvoření další místnosti. Původní půdorysná stopa koupelny zůstala zachována v přesahu podlahy i přes menší posun příčky s umyvadly. Světlé terazzo s jemnou strukturou se stalo součástí obou místností. Do zvětšeného bývalého prostoru velké šatny se tak přesunula ložnice majitele. Původní ložnice, která disponovala dvěma okny však plošně postačovala k vytvoření samostatné šatny a oddělené pracovny majitele. Ta se redukcí plochy stala intimnějším prostorem. Exkluzivní bývalá pracovna se změnila na stejně luxusní „lounge“ prostor s výhledem na panorama starého města.

Byt je zařízen na míru zhotoveným nábytkem v přírodních materiálech - dubové dýhy a dřevěné masivy v kombinaci s novým designovým nábytkem. Zvolené základní materiály nechávají vyniknout jednotlivé designové solitéry, originální umělecká díla, stejně jako pečlivě vybrané renovované kusy nábytku s výraznými vzory, tvary a barvami. Tato hra s akcentem, cit pro míru a měřítko prostupují celým interiérem. Výběr mobiliáře podle vkusu majitele představuje v celkovém designu bytu jednu z určujících linií definujících interiér jako celek. Použitá výtvarná díla jsou v bytě umísťována v souladu s mírou, barevností a náladou konkrétních místností. Zvolený přístup k výběru prvků osvětlení měl za cíl podtrhnout vnitřní design prostorů, aniž by byl v kontrastu či svým vlastním designem bojoval o svoji pozornost. V patře byl přeměněn přístup ke kuchyňskému bloku, který v sobě v novém řešení „ukrývá“ kromě dřezu a spotřebičů i vstup do komory a sám se stává šedým utilitárním blokem. Spojený obývací a kuchyňský prostor tak zůstává čistý a bez, pro uživatele nepotřebných, vizuálních nánosů.

V obývací části upoutává pozornost rozlehlá mnohobarevná sedačka tvořící vizuální kontrast s jemnou barevností ostatních prvků či masivním dřevěným jídelním stolem. 

Plocha bytu: 207 m2

FOTO: Alex Shoots Buildings

28.03.2021