MĚŠŤANSKÝ BYT, ZNOJMO

MĚŠŤANSKÝ BYT, ZNOJMO

 

Ledabyle ošuntělé historizující činžovní domy v oblasti vídeňského předměstí v sobě skrývají obrovský potenciál a čekají na své objevení. Architekt při rekonstrukci jednoho z bytů zachoval dobově typickou dispozici pokojů řazených za sebou. Po odhalení původní výmalby se snažil zrekonstruovat i původní dveře a podlahy. Do tohoto základu umístil novou vestavbu kuchyně a koupelen.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Jan Hora, www.o-r-a.cz)

Přistoupíme-li na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak tento byt můžeme nazvat luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem. Tato vrstva činžáků z 19. století je stále opomíjená, a to zvláště na českém a moravském maloměstě. Přitom je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit velkolepé prostorné velkoměstské bydlení. Ve Znojmě jde o oblast celého vídeňského předměstí. Ošuntělé historicující činžáky, které čekají na své objevení, nebo destrukci.

Byt má dobově typickou dispozici pokojů řazených za sebou s průchody uprostřed sdílených zdí. Pro současný způsob života není dispozice úplně praktická, ale díky enfiládě nabízí silný prostorový zážitek.
Proto jsme do dispozic prakticky nezasahovali, nechtěli jsme sílu prostoru potlačit. Posunuli jsme jednu stěnu a jednu vystavěli. Nové stěny jsou lehké s děvěnou konstrukcí, obloženou překližkou. Snadno se od zbytku rozeznají. Naše práce byla velmi památkářská - odhalili jsme původní výmalby, rekonstruovali původní dveře a podlahy. Základní rámec byl vytvořený. Do toho umisťujeme nové vestavby kuchyně a koupelen. Snad nejzajímavějším prostor je trojúholníková předsíň, kde se kříží několik tras. Tvoříme zde ornament z šestiúhelníkové cementové dlažby.

Mnoho lidí opouští město, aby se stěhovali do hub, které vyrašily na poli za městem, nebo hledají byty v novostavbách. Ty ale nikdy nemohou nabídnout tolik prostoru jako staré činžáky. Tu trochu navíc, která není nutná, ale vytváří krásnou kulisu každodenního života.

16.03.2018