LA ŠIŠKA, KARLOVICE

LA ŠIŠKA, KARLOVICE

 

Bývalý prostor kavárny a obchodu znovu ožil. Interiér byl navržen v duchu místní přírody – smrk, hory, voda, zrození a nedotčenost jsou pro srdce Valašska typické. Spojení kavárny, vinárny a baru v jednom nabízí prostor v jemných barevných tónech se zajímavými detaily kam se zákazníci rádi vracejí.

(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Jakub Lukašík, LUKAŠÍK HOME DESIGN)

Spojení kavárny, vinárny a baru v jednom. Záleží na co je zrovna chuť. Tématické jméno La Šiška jak jinak než u prostoru o velikosti 87,63 m2 bez zázemí, který je v samotném srdci Valašska. Bývalý prostor obchodu a kavárny, který dostal nový hábit a něco co v Karlovicích lidé hledali. Stanovený cíl a nápad jak celý prostor navrhnout byl v duchu místní přírody (smrk, hory, voda, zrození a nedotčenost). Budova ve které se prostor nachází je situovaná u hlavní cesty, kde je doména místní pila, která slouží jako záchytný bod. Při vstupu člověka zaujme dominantní vinotéka, ale hlavně utlumený pocit, který na člověka dýchne díky jemné paletě barev a přirozeně zářícímu světle - žárovkách v láhvi. Již zmíněná vinotéka je pohledem, který nikdy neomrzí. Kombinace 36 mm tlustého smrkového dřeva jako hlavních polic, doplněna o 18 mm lamino v tmavě zelené barvě s černým hranováním a černými zády, které hází třpytivý zeleno černý odstín při blízkém pohledu. Posezení v úzké blízkosti vinotéky je řešeno vinným sudem a židličky jsou imitací korku. Po obvodové stěně je dlouhá lavice ze smrkového dřeva a posezení na odpolední kávu odkud lidé mají výhled na část baru a celou vinotéku. Středový konstrukční sloup stavby je využitý pro posezení vysoké 1100 mm, které je z jeklové konstrukce 20mm na 20 mm a masivního smrkového dřeva. Zajímavostí je, že posezení je plně odnímatelné a včetně barových židlí může majiteli při letních festivalech sloužit jako venkovní posezení pro jeho cateringovou firmu. Tato část slouží pro speciální degustační večery moravských vín. Výška 1100 mm byla zvolena i pro pohodlí sommelierů a barmanů, kteří jsou v této výšce standardně zvyklí nalévat a míchat drinky. Stejně jako Valašsko tak i Šiška nabízí několik různých pohledů díky středovému sloupou, který tajně stojí ve výhledu a pokaždé nabízí jiný osobitý názor pro prostor. Vedle dostavěných toalet splývá nenápadný, ale mohutný bar. Stěna za barem je obložená vzorovanými mozaikovými kachličkami, které by měli evokovat stará kachlová kamna v
moderním pojetí a zároveň sloužit jako nezbytný omyvatelný obklad. Police pro alkohol jsou ve stejném duchu jako zmiňovaná vinotéka.  Prostor je dělaný pro lidi, ale ne jen návštěvníky, ale i zaměstnance. Celou dobu jsem se snažil aby rozestavení veškerých kusů nábytku bylo tak aby po celé místnosti byl přirozený pohyb bez překážek. Při nasátí atmosféry jde cítit klid, odpočatost a rozmanitost, která by měla být v každém komerčním prostoru - Zaměstnancům se bude lépe pracovat a hosté se budou rádi vracet. 

01.03.2020