KAVÁRNA SPRCHY A BAZÉN KASÁRNA KARLÍN, PRAHA

KAVÁRNA SPRCHY A BAZÉN KASÁRNA KARLÍN, PRAHA

 

Někdejší prostory prvorepublikového bazénu s převlékárnou léta chátraly. Nezisková organizace je převzala k dočasnému užívání. Před zpřístupněním veřejnosti bylo zapotřebí vše uvést do řádného technického stavu a vyčistit ještě pozůstatky povodní v roce 2002. Prostor bývalé převlékárny dnes slouží jako denní kavárna a upravené dno bazénu na různá vystoupení.

(kategorie: veřejný interiér I; autor: Ing. arch. Markéta Janderová; přihlašovatel: PRAŽSKÉ CENTRUM z.s., www.kasarnakarlin.cz)

Někdejší prostory prvorepublikového bazénu s převlékárnou nechala Armáda ČR v době hlubokého socialimu zchátrat a po roce 1989 tyto vůbec nevyužívala. Dotčené prostory jsme převzali od Ministerstva spravedlnosti ČR k dočasnému užívání s tím, že je třeba je uvést do řádného technického stavu před zpřístupněním veřejnosti; na dně bazénu byly zbytky bahna z povodní v roce 2002, v prostorách nebyly žádné funkční inženýrské sítě a postrádaly vůbec vchodové dveře. Sečteno podrtženo v prostorách se snoubí ryzost původního barokního stavitelství, odvaha prvorepublikových architektů, socialistický šlendrián a porevoluční opomíjení.  

Rekonstrukce zachovává maximum původních prvků a pracuje s celou řadou recyklovaných materiálů nalezených v areálu Kasáren Karlín.  Například bizarně poslepovaný původní obklad je ponechaný na většině míst jako svěděctví "socialistického patlalství”. Kavárenské stolky vznikly z mříží vojenského vězení.

Prostor převlékárny nově slouží jako denní kavárna vybavená velkorysým barem, jednoduchým mobiliářem, veřejnou knihovnou a množstvím květin včetně “létajících” kokedam. 

Samotný bývalý bazén jsme upravili tak, aby jeho dno mohlo sloužit jako elevovaná platforma pro pohybová a hudební vystoupení, autorská čtení, přednášky, konference, promítání, výstavy a. pod; mohutné schodiště a vložená podlaha fungují jako hlediště a jeviště. Kromě shodiště a podlahy jsou do prostoru nově vložené pouze dva další výrazné prvky - projekční plocha a pobytová lavice. Druhá jmenovaná zároveň slouží jako kryt páteřního rozvodu topení, které do historické dispozice zasadila “citlivá ruka” socialistického plánování. Oprýskané a opotřebované povrchy původních konstrukcí harmonicky ladí s kresbou recyklovaných prken.

 

04.03.2019