KAVÁRNA DVĚ BUCHTY, PLZEŇ

KAVÁRNA DVĚ BUCHTY, PLZEŇ

 

V historickém domě ze 14. století dříve bývala pivnice. Z nevlídného prostředí vznikla po rekonstrukci příjemná a originální kavárna. Neobvyklé jsou lichoběžníkové tvary stolů, které dělají prostor vzdušnější a je možné je zajímavě seskládat. Interiéru dominuje barový pult s masivním svítidlem. Veškeré vybavení baru bylo designováno přímo autorem a ručně vyrobeno.

(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Jiří Martan, www.jmdesigner.cz)

Kavárna na Rolnickém náměstí v Plzni je v památkovém stavení z roku 1379.

Zadání investora bylo z nevlídného prostoru bývalé pivnice, vytvořit příjemnou a originální kavárnu.

Hlavní místnost – kavárna / bar je na ploše 37m2. Je zde 25 míst k sezení u stolů se židlemi, 4 místa u barového stolu a 4 místa na okenních parapetech. V zadní části místnosti je pohovka pro 3-4 osoby s velkým konferenčním stolkem.

Neobvyklé jsou tvary některých stolů – lichoběžník. Zajistí větší vzdušnost mezi stoly a v případě větší skupiny lidí, poskytnou jejich spojením spoustu zajímavých a šikovných tvarů.

V místnosti jsou pouze dvě menší okna. O světlost interiéru se starají nástěnná a stropní osvětlení navržená a vyrobená přímo pro tento prostor.

Hlavní dominantou je barový pult. Design tvoří skleněný kvádr s černou kamennou deskou. Kostra baru je z nerezu a je opláštěn starým dřevem. Nad barem je zavěšené masivní svítidlo.

Původní omítky byly okopány a zachovali jsme vzhled původních zdí z cihel a pískovcových kamenů.

Místnost je vytápěna ústředním topením a krbem na pevná paliva, který slouží rovněž jako dekorace. Abychom mohli krb využívat, zřídili jsme v původním komínu nerezovou vložku.

Za barem je zápultí v moderním designu, kombinace Dub/černá lesk. Navazuje místnost s kuchyňkou, pro přípravu a mytí nádobí. Je spojena chodbou a výdejním okénkem s velkou kuchyní.

Dvě místnosti, které jsou mezi hlavním prostorem kavárny a velkou kuchyní jsem využil pro další sezení, uložení palivového dřeva a zbudování toalet pro dámy a pány.

Interiér je originální i tím, že veškeré vybavení (bar, stoly, pohovka, nástěnná i závěsná svítidla, držák vinných sklenic, dřevníku, atd.)  je designováno a ručně vyrobeno značkou Jiří Martan.

Celý objekt je památkově chráněn, takže bylo velmi obtížné, (skoro nemožné) dělat jakékoliv změny.

06.03.2020