INTERIÉR NEMOCNIČNÍ KAPLE, KROMĚŘÍŽ

INTERIÉR NEMOCNIČNÍ KAPLE, KROMĚŘÍŽ

 

Z původního nemocničního pokoje byla navržena kaple. Hlavní myšlenkou bylo odlišit tuto místnost od ostatních pokojů a vytvořit v ní důstojné místo pro slavení bohoslužeb i pro soukromé ztišení. Návrh pracuje s užitím čistých kontinuálních linií a jednoduchých materiálů.

(kategorie: veřejný interiér II; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Pavel Chládek, Barbora Jochcová, Klára Mačková, CHLÁDEK ARCHITEKTI, www.chladekarchitekti.cz)

Prostor pro kapli je navržen z nemocničního pokoje. Hlavní myšlenkou proto bylo odlišit tuto místnost od ostatních pokojů a vytvořit v ní důstojné místo pro slavení bohoslužeb i pro soukromé ztišení. Návrh pracuje s užitím čistých kontinuálních linií a jednoduchých materiálů. Celému prostoru dominuje oblouková předstěna, která je inspirována závěrovými apsidálními kaplemi, uplatňovanými zejména v období gotiky. Dalším prvkem, který má kořeny v tomto historickém slohu je kříž, jež je vytvořen štěrbinou v konstrukci, díky níž prochází světelné paprsky. Intenzitou světla přicházejícího oknem se mění i intenzita kříže, jako u vitráží. Zároveň je motiv obrazem Ježíšových slov: ,,já jsem světlo světa“ (Jan 8;12). Kněžiště je vymezeno zvýšenou katedrou z dubového dřeva, která zdůrazňuje prostor s obětním stolem, sedesem a svatostánkem. Apsidiální stěna je tvořena ohýbanou sádrokartonovou konstrukcí. Stávající nika, v zadní části místnosti, je doplněna poličkou pro misku se svěcenou vodou a modlitební knihy. Veškerý mobiliář i materiálové řešení je zvoleno tak, aby návštěvníka nerušily při modlitbě. Bílá sádrokartonová předstěna, světlé dubové dřevo na nábytku. Sezení umožňuje variabilní užívání pro imobilní a pacienty na lůžku.

 

08.03.2019