INTERIÉR MEZONETOVÉHO BYTU V PRAZE

INTERIÉR MEZONETOVÉHO BYTU V PRAZE

 

Mezonetový byt v Praze koupil majitel coby investici. Po úvaze a konzultaci s architekty se rozhodl zrekonstruovat ho tak, aby nyní sloužil občasným návštěvám a v budoucnu jej po čas vysokoškolských studií mohly užívat jeho děti. Výrazným prvkem, který sehrál při rekonstrukci důležitou roli, je pětimetrový nadsvětlík v obytné části.
(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Bohumil Vaněček, VINT s. r. o., www.vint.cz)

Na konci roku 2014 nás oslovil mimopražský klient, který zakoupil podkrovní mezonetový byt v 6. patře pražského činžovního domu. Nákup bytu vnímal spíše jako dobrou investiční příležitost než cokoliv jiného. Konzultace s námi byly zpočátku vedeny tak, aby mu napomohly ujasnit si, jak s bytem dál naložit – zda jej rekonstruovat za účelem dalšího prodeje, nebo jej rekonstruovat jako víkendový byt pro rodinu. Posléze bylo rozhodnuto, že byt zůstane v majetku rodiny s tím, že bude rekonstruován a vybaven tak, aby mohl být obýván dětmi, nyní ve školním věku, v době jejich budoucích vysokoškolských studií v Praze.

Byt byl po dvaceti letech fungování v technicky nevyhovujícím stavu. Co bylo ale důležitější, dispozice příček a z toho vyplývající účel jednotlivých místností nevyhovoval novému zadání. Proto byla přestavba poměrně rozsáhlá. Kromě nezbytných stavebních úprav byly pro potřeby interiéru kompletně nově řešeny silnoproudé a slaboproudé instalace, klimatizace, topné systémy, sanitární rozvody a zařízení, stropní podhledy, úpravy všech povrchů stěn a podlah včetně koupelen a teras, konstrukce schodiště se zábradlím, atypické výplně dveřních otvorů a posléze výroba a montáž vestavěného nábytku, mobiliáře, stínicí techniky a doplňků. S výjimkou nástěnných dekorací, které si klient řešil sám.

Zadání investora bylo náročné z více důvodů. Jednak byt disponuje v hlavním obývacím prostoru nadsvětlíkem o průměru 5 m a výšce 7 m. Na jaře jsme ráno v 9.00 při oblačném počasí a venkovní teplotě 19 ºC naměřili ve výšce 5 m nad podlahou teplotu 67 ºC. Navíc bylo součástí zadání, že byt bude obýván pouze krátkodobě a v předem neplánovaných časech. Všechny topné a chladicí systémy (radiátory, podlahové topení, obousměrná klimatizace) jsou z důvodu ekonomiky provozu bytu koordinovány a ovládány mobilním kontaktem. V čase nepřítomnosti klienta temperují, v případě potřeby mění hodnoty vnitřního prostředí na přednastavené teploty v řádu desítek minut. S těmito extrémními změnami teplot a předpokládanou průběžnou minimální vlhkostí vzduchu bylo nutné kalkulovat při určování materiálových specifikací – a to jak u nábytku, tak u podlah, schodiště se zábradlím a zárubní s dveřmi.

Design interiéru neovlivňoval klient žádným konkrétním směrem, zajímal se pouze o jeho nadčasovost. Byt měl být stejně aktuální v současné době i v době jeho užívání dětmi při budoucích studiích, tedy přibližně za deset let. V současné době především pro generaci rodičů a v budoucnu především pro generaci studentů. A to při uvědomění si faktu, kam vedou kompromisy…

11.03.2016