INTERIÉR BYTU V REZIDENCI OPLETALOVA, PRAHA

INTERIÉR BYTU V REZIDENCI OPLETALOVA, PRAHA

 

Autoři se inspirovali průmyslovou historií objektu, kdysi se zde nacházela velká kožedělná dílna. Základními materiály se staly kov, dřevo a sklo. Ty definují interiér a propisují se do stavebních prvků domu, bytu i do detailů nábytku. Byt je přístupný z pavlače, jejíž prostor je využit jako terasa.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor: Ing. arch. Radka Valová, Ing. arch. Martin Moravec, Ing. arch. Kristina Fadejeva, OOOOX s.r.o., www.oooox.com, spolupráce Ing. David Skořepa, CHS, Ing. arch. Jakub Žoha, PSN s.r.o.; přihlašovatel: PSN s.r.o., www.psn.cz)

Historické činžovní domy v centru měst se většinou vyznačují specifickými vlastnostmi. Jednou z těch nejvýraznějších je vysoká výška stropů. Není neobvyklé mít možnost bydlet v bytě s výškou stropu tři až čtyři metry. Jak tento jev proměnit ve výhodu pro současné kvalitní bydlení? Společně s architekty z ateliéru OOOOX a Jakuba Žohy vznikl návrh interiéru, který je inspirovaný průmyslovou historií objektu. V blízkosti Václavského náměstí se totiž nacházel činžovní dům, ve kterém se kromě bytů nacházela velká kožedělná dílna. Kov. Dřevo. Sklo. Tři základní materiály, které definují interiér a propisují se do stavebních prvků činžovního domu, bytu i do detailů nábytku. Architektům byl totiž svěřen nejen návrh interiér bytu, ale také návrh společných částí objektu. Dům se vyznačuje přiznanými materiály, jednoduchostí a respektem k historickým detailům. Byt je přístupný z pavlače a prostor před bytem je využitý jako malá soukromá terasa. Prosvětlená předsíň umožňuje přístup do kuchyně, koupelny a na WC a také ukrývá vestavěnou šatnu a prostor pro skrytou pračku a sušičku. Prostorná kuchyň je ve střední části bytu a otevírá se do obytné části. Vysoká světlá výška stropů umožnila do obytné části vložit mezipatro, které slouží jako ložnice, prostor pod schody pak ukrývá nábytek vestavěný na míru a praktický úložný prostor. Snížená část pod mezipatrem vytváří intimní prostor, který je využitý pro knihovnu s pracovnou. Další mezipatro využívající prostor nad WC může sloužit jako „schovka“ pro děti nebo jako další úložný prostor. Při návrhu byl kladen důraz na výběr trvanlivých a kvalitních materiálů a na chytré využití prostoru podlouhlé dispozice bytu. Tolik potřebné úložné prostory jsou chytře skryté a nechávají prostor pro volný pohyb a příjemný život majitelů. Byt má výměru 53 m2 a mezipatro přidává dalších 14 m2.

30.03.2021