IN 15, POSLUCHÁRNA 135

IN 15, POSLUCHÁRNA 135

 

Fakulta měla v plánu inovaci audiovizuálního vybavení posluchárny, ale jeho plánovaná úroveň neodpovídala stavu posluchárny a katedry. Proto byli autoři přizváni k projektu rekonstrukce celé místnosti. Specifickým prvkem v interiéru je katedra, která byla navržena tak, aby v budoucnu byla modifikovatelná pro další auditoria.

(kategorie: veřejný interiér II; autor a přihlašovatel: Markéta Zdebská a Marek Žáček, BY ARCHITECTS, spol. s r.o., www.byarchitects.cz)

Fakulta měla v plánu inovaci audio-vizuálního vybavení, ale jeho plánovaná úroveň neodpovídala stavu posluchárny a katedry. Proto jsme byli přizváni k projektu rekonstrukce celé místnosti. Specifickým prvkem je katedra, která měla být navržena tak, aby byla do budoucna modifikovatelná pro další auditoria.

Předmětem návrhu byla obnova všech povrchů a vybavení, mj. osvětlení, úprava akustických poměrů, zatemnění, apod.

Z návrhu následně vznikl manuál pro rekonstrukci dalších 3 poslucháren.

Principem bylo zachováni původních kvalit a doplnění o současné neméně hodnotné prvky. Došlo tak k renovaci překližkových sedadel a lavic, včetně kovových konstrukcí, které byly opatřeny práškovým lakem.

S objektem katedry jsme se rozhodli pracovat jako s moderním, svébytným artefaktem. Je vyrobena z bílého materiálu materiálu Dupont Corian®. Odolný monolitický povrch s intarzovaným univerzitním znakem je zárukou dlouholeté funkčnosti. Stejný materiál jsme použili pro umyvadlo s odkládací plochou a držák na křídy.

Charakter prostoru vytváří výrazná tektonika s přiznanými stropními žebry. Proto je jejich tvar dodržen akustickým obkladem a podpořen umístěním lineárního osvětlení.

Na podlahu je položena sytě žlutá kaučuková krytina, která místnosti orientované na sever dává hřejivý dojem. Díky tomu, patině renovovaných sedadel a vlnícímu se závěsu v teplém odstínu získává prostor útulnost a vřelost aniž by byl narušen prostor pro intenzivní studium a soustředění.

V budoucnu by měla být posluchárna, stejně jako další prostory fakulty, doplněna o umělecká díla, zde umístěné nad vstupem. Na jeho výběru, ve spolupráci se zástupci katedry, pracujeme.

07.03.2019