HRAVÝ INTERIÉR PRO MLADOU RODINU NA OKRAJI PRAHY

HRAVÝ INTERIÉR PRO MLADOU RODINU NA OKRAJI PRAHY

 

V celém domě se prolínají přírodní materiály s černými kovovými prvky a detaily s bílými stěnami a dveřmi. Industriální ráz podtrhují přiznané betonové stropy v přízemí. Dům je pojat mladistvě a hravě tak, aby barevné prvky a doplňky přinášely do interiéru zábavu a radost mladé rodině se třemi dětmi. Srdcem domu je otevřený obývací a kuchyňský prostor, kde rodina tráví většinu společného času.

(kategorie: novostavba; autor a přihlašovatel: Ing. Šárka Horáková, MONTESARA DESIGN, www.montesara.cz)

Požadavkem investora bylo navrhnout interiér rodinného domu pro rodinu s třemi malými dětmi v jednoduchém stylu. Jejich přáním bylo ponechat přiznané betonové panelové stropy v přízemí domu a v interiéru použít dřevo a industriální prvky tak, aby interiér působil jednoduše, vzdušně, ale zároveň nebyl strohý a neosobní. V celém domě se tedy prolínají přírodní materiály jako je dubové dřevo a březová překližka s černými kovovými prvky a detaily a bílými stěnami a dveřmi.  Dům je pojat mladistvě a hravě tak, aby barevné prvky a drobné detaily přinášely do interiéru zábavu a radost.

V době, kdy mě klient oslovil, byl projekt dvoupodlažního domu o podlahové ploše zhruba 175 m2 ve fázi hrubé stavby, a tak byly ještě možné drobné úpravy dispozice. V domě nebyla samostatná technická místnost, proto bylo nutné veškeré technické zázemí včetně kotle zakomponovat do vestavěných skříní, na jejichž množství byl hned od začátku kladen velký důraz vhledem k početné rodině, která se v průběhu projektu rozrostla ještě o jednoho potomka.

Největší výzvou bylo řešení otevřeného obývacího a kuchyňského prostoru, který není až tak velký, ale i přesto je srdcem domu a rodina v něm bude trávit většinu společného času. Po celé jedné stěně je velká kuchyň z lakované MDF desky v bílém matu, která je od obývací části oddělena praktickým dlouhým ostrůvkem. Ten tvoří vyvýšenou stěnu a pomyslnou hranici pro velké sezení, které svádí i k dětskému skotačení. Kontrastem k zastavěné kuchyňské stěně je zdánlivě poloprázdná bílá televizní stěna. Ta však dává vyniknout květinám a policím z dubové dýhy, které jsou zavěšeny na závitových tyčích kotvených do betonových panelů. Knihovna je velkorysá, je zde dost prostoru jak na knihy, tak na vystavení osobních předmětů. V prostoru pod vyvýšeným oknem se vyjímá masivní dubový stůl s kovovýma nohama. Stejný typ židlí se liší pouze barvou tak, aby si v rodině každý mohl vybrat tu svoji. Malé holky byly z výběru židlí úplně nadšené! Vedle jídelního stolu je pak na zdi tabulový magnetický nátěr, praktický pomocník rodinného provozu, který dává vyniknout i dětské kreativitě.

V přízemí se nachází také koupelna se sprchovým koutem a zázemím pro praní a sušení. Je zde pokoj pro hosty s pracovním stolem. Tento pokoj může v budoucnu sloužit jako pokoj nejstarší dcery.

Výrazným prvkem domu je zábradlí schodiště, které je celé kovové a přiznává všechny šrouby a kotvení. Černé zábradlí kontrastuje se světlým prostorem, dřevěnou podlahou a vestavěnou úložnou stěnou z překližky.

V patře jsou dětské pokoje, ložnice a koupelna. Ve všech místnostech je vyroben nábytek na míru z březové překližky. V ložnici rodičů je šatní část oddělena prostorovou příčkou. Příčka je z jedné strany vybavena věšáky a zrcadly, které prostor opticky zvětšují, ze strany druhé pak tvoří čelo postele. To bylo dodekorováno vlastními fotografiemi klienta – amatérského fotografa. Stěna vedle postele je ponechána v surovém stavu bez omítky a je natřena pouze bílou barvou. V dětských pokojích je březová překližka naolejována bílou barvou tak, aby pokoje působily světle, jemně a daly vyniknout drobným barevným detailům a dětským hračkám. Na stěně má každá holka nápis se svým jménem a nataženými provázky na vlastní malířské výtvory. Do postelí jsou vestavěny  úložné prostory a výsuvná lůžka pro kamarádky.

Bílohnědá koupelna opět obsahuje  černé detaily na svítidlech a koupelnových skříňkách. Pohodlné sezení a zároveň truhla na špinavé prádlo jsou vyrobeny ze zbytků dřevěné dubové podlahy.

Osvětlení v domě je jednoduché až minimalistické. Téměř veškerý nábytek je navržen na míru dle autorského návrhu.

Díky osvícenému a aktivnímu přístupu klientů byla spolupráce velmi příjemná a nechala vyniknout celkové hravosti a mladistvosti interiéru.

28.02.2019