PANELÁK HOUM OFIS, PRAHA

PANELÁK HOUM OFIS, PRAHA

 

Investor oslovil architekty ještě během svého pobytu v zahraničí. Z důvodu stěhování do Prahy chtěl přestavět starý byt s lodžií s klasickou dispozicí 3+kk. Architekti se snažili splnit klientovy individuální představy o bydlení a o práci z domova, což představovala lehkou úpravu dispozice, aby interiér nepůsobil moc stísněně.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Jakub Filip Novák a Daniela Nováková Baráčková, NO ARCHITECTS, www.noarchitects.cz)

Klienti nás oslovili ještě za svého pobytu v Barceloně. Chtěli se přesunout do Prahy a přestavět starý byt s lodžií o typické dispozici 3kk, kterou obývají desítky tisíc dalších rodin v panelových domech. Naší odpovědí na jejich individuální představy o bydlení a práci z domova byla jemná modifikace dispozice tak, aby nikde nepůsobila stísněně a synergií jednotlivých průhledů se byt dal zažívat v celé své velikosti. Ocelovými detaily v průmyslové modři odkazujeme s jemnou ironií na ideu stroje na bydlení skrytou za dobovou typizovanou stavební produkcí. Byt je jimi jemně protkán od věšáčků, přes knihovnu, němé sluhy v ložnici, zásobník toaletního papíru, po topení v koupelně. Jedinou místností „průmyslem“ nedotčenou je pak paradoxně domácí kancelář coby memento proměny „situace nás pracujících“. Největší urbanistickou hodnotou výstavby tohoto typu je naplnění původní myšlenky bydlení v zeleni. Proto jsme akcentovali obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů. Světlé odstíny interiéru lze po soumraku měnit pomocí online kontrolovaných světelných zdrojů s kompletní barevnou škálou schopnou vytvořit libovolnou atmosféru. Byt je doplněn praktickými drobnostmi pro každodenní radost jako je vytápěné zrcadlo v koupelně, které se tak nerosí, výklopná toaletka se zrcátkem, poklop na týkové desce v koupelně skrývající špinavé prádlo, stůl na programování ve stoje a „díra“ na zahozené papíry v pracovně, nika na sušák a žehlicí prkno nebo nezámrzný vodovodní kohoutek na lodžii apod.

07.02.2019