HOSTINEC FARA, LOUČNÉ NAD DESNOU

HOSTINEC FARA, LOUČNÉ NAD DESNOU

 

Historická budova fary z přelomu 19. a 20. století byla přeměněna na horský hostinec. Autoři se snažili využít co nejvíce původních prvků, např. bývalé vstupní dveře fary byly zrenovovány a využity pro vchod na toalety. Prostor v hlavní části nad barem je otevřený až do krovu a přiznané konstrukční prvky se odkrývají v celé své kráse.

(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Petr Lazarov, Ing. arch. Helena Flodrová, Ing. arch. Zuzana Vaňková, FANDAMENT ARCHITECTS s.r.o., www.fandament.eu)

Předmětem projektu byla revitalizace historického objektu fary z přelomu 19. a 20. století v Loučné nad Desnou.  Investor chtěl zrenovovat původní faru do podoby horského hostince. Jeho představa  o dispozičním řešení byla poměrně jasná. Konkrétní návrh na oživení starého domu  však přenechal architektům, kterým dal volnou ruku po celou dobu práce na interiéru.  Celý prostor je průnikem starého s novým. Původní vstupní dveře byly zrenovovány a použity jako dveře na toalety. Prostor v hlavní části nad barem je otevřený až do krovu a přiznané konstrukční prvky se odkrývají ve své kráse. Krov je nový, avšak s odkazem na původní tradiční řemeslo. Vyřezávané prvky respektují, jak krov opravdu dřív vypadal. Celý interiér doplňují detaily v podobě použitých prvků nebo materiálů. Moderní černé drátěné lustry s industriálním charakterem novodobě přejímají podobu starých lamp. Tmavě modrá barva indigo na vlnitém štuku zase připomíná stylově převzatou hrubou omítku  ve vesnických domech. Bar je obložený nahrubo opracovanou místní žulou, která reflektuje hrubost a surovost horského prostředí. Nově umístěný krb v centrální části dispozice respektuje původní osovou souměrnost domu a nad krbem je zavěšené paroží jako šperk. Kolem nově probouraných okenních ploch v bočních fasádách jsou vytvořené sedací boxy, které jsou dostatečně široké na to, aby si v nich mohl člověk i lehnout, odpočinout.  Hlavní konstrukce je dřevěná. Jako pohledový materiál bylo zvoleno černé lamino  s výraznou texturou dřeva. Čalouněné sedáky jsou koženkové v neutrální šedé barvě. Volný průhled domem v podélném směru otevírá celý prostor hostince. Dalším prvkem v interiéru jsou klasické černé židle TON u dubových desek stolů. Podlaha je z velkoformátové keramické dlažby se vzorem betonu, aby působila co nejjednotnějším dojmem. Veškeré provedené zásahy se snaží reflektovat místo i dobu svého vzniku použitým materiálem a designem.

04.03.2019