HORSKÝ APARTMÁN JAKO V ŠEDESÁTÝCH LETECH, OSTROV

HORSKÝ APARTMÁN JAKO V ŠEDESÁTÝCH LETECH, OSTROV

 

Na malém prostoru vznikl plně vybavený byt, kde najdou své útočiště všichni členové rodiny. Jednoduchým výchozím motivem pro návrh nábytku byla vložená dvířka. Obrys jednotlivého kusu nábytku vystupuje a dává mu charakteristický výraz pro drobný mobiliář 60-tých let. Ty také posloužily jako inspirace pro rozkládací pohovku a taburetky.

(kategorie: novostavba; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Igor David, DAVID ARCHITEKTI s.r.o., www.davidarchitekti.cz)

Interiér horského apartmánu s mírným odkazem ke stylu šedesátých let

Prostor a funkce

Přesto, že se jedná o omezený prostor, podařilo se vytvořit plně vybavený byt, kde je místo opravdu pro všechno. Obývací pokoj s psacím stolem a komodou v jednotném designu a sytě modrou rozlehlou sedačkou. Sedačka se dá podle potřeby rozložit a tak vznikne plnohodnotná manželská postel.

Kuchyňský kout má dostatek úložného místa a je plně vybaven k malému i náročnému vaření. Krok od kuchyně je v nice umístěn jídelní kout se skleněným stolem na dřevěné noze a dvěma čalouněnými lavicemi, ke kterému se posadí až pět osob.

Vstupní hala je pomyslně rozdělena na vstup s šatními skříněmi a věšákem a salon s pohodlným sezením, knihovnou a stolkem.

Celkové pojetí

Pokud máme zařídit takovýto prostor, který v jedné místnosti sdružuje více funkcí, je vždy důležité udržet jednotné výtvarné pojetí. Zadání může svádět k designování každé jednotlivosti, avšak je nezbytné míti na mysli, že všechny tyto věci budou pohromadě a tedy musí spolu vycházet a nepřekřikovat se. Umírněnost motivů je nezbytná, protože cílem je nezahltit obyvatele, ale dopřát jim klidu a odpočinku v prostředí, které je jim vlastní. Tato umírněnost našeho návrhu dává možnost majitelům dotvořit prostor sami vlastními věcmi, aniž by narušili celkový výraz. Konečně oni jej budou užívat a stanou se tak spolutvůrci.

Design

Jednoduchým výchozím motivem pro návrh nábytku byla vložená dvířka. Obrys jednotlivého kusu nábytku vystupuje a dává mu charakteristický výraz pro drobný mobiliář 60-tých let. Materiál jsme použili jasanovou dýhu, která se doplňuje s masivním dubem na podlaze.

Designéři 60-tých let rádi používali základních geometrických tvarů a sytých barev, které dávali čalouněnému nábytku mírně brutalistní výraz. Z tohoto principu jsme vycházeli při návrhu rozkládací sedačky. Dva sytě modré obdélníky zakončené půlkruhem sedí na sobě a tím tvoří výšku sedačky. Po položení vedle sebe potom plnohodnotnou manželskou postel. Stejný tvar je zopakován na opěrácích, které se zároveň dají otevřít a poskytují prostor pro uložení lůžkovin.

Podobný princip je zvolen na čalouněné taburetky v salonu. Hranoly zaoblené čalouněním jednoduše zapadnou do sebe a tvoří příjemný kout pro posezení.

Vyrobeno na zakázku

Současná nabídka materiálů a vybavení je téměř nekonečná, nicméně pokud máme určitou představu, kterou chceme v interiéru přesně realizovat, musíme vše navrhnout do detailu a vyrobit sami. Potom do sebe nakonec vše zapadne.

 

28.02.2019