FINALISTA KATEGORIE - VEŘEJNÝ INTERIÉR II

FINALISTA KATEGORIE - VEŘEJNÝ INTERIÉR II

 

GALERIE A PROSTOR, ZNOJMO

Prostor pro pořádání komunitních workshopů, komorního divadla nebo přednášek ve městě chyběl. A také Galerie. Jednotlivé funkce se v interiéru prolínají a ovlivňují, hranice jsou vyznačené jen odstínem materiálu: tmavá část pro kavárnu a světlá pro galerii. Autoři navrhli výrazný vstup, který je sám o sobě kultivovaným poutačem a zve k prozkoumání.

(kategorie: veřejný interiér II; autor a přihlašovatel: Jan Hora, Barbora Hora a Jan Veiser, spolupráce Barbora Ochotná a Matyáš Cígler, STUDIO ORA, www.o-r-a.cz)

Na začátku byla idea vytvořit ve Znojmě prostor pro vystavování současného umění, a tím je zpřístupnit široké veřejnosti. Zároveň jsme navrhli prostor, který bude sloužit jako základna pro místní spolek, prostor pro pořádání komunitních workshopů, komorního divadla nebo přednášek. Součástí je i malá kavárna, která zajišťuje udržitelnost projektu. Jednotlivé funkce se v interiéru prolínají a ovlivňují, hranice jsou vyznačené jen odstínem materiálu - tmavá část pro kavárnu, světlá pro galerii. Zatímco prostor kavárny je zhusta vyplněný policovým systémem pro vystavování kvalitního českého designu, prostor galerie je prázdný a univerzální.

Protože jde o prostor veřejné služby, navrhli jsme výrazný vstupní portál s kšiltem z ohýbaných ocelových plechů, který je sám o sobě kultivovaným poutačem a zve k prozkoumání.

Galerie se promítá díky velkým výlohám do ulice, člověk nemusí vstoupit, může jen nakukovat.

 

22.09.2020