KNIHOVNA PRO GYMNÁZIUM, TŘEBOŇ

Třeboňské gymnázium se potýkalo s problémem nedostatečné kapacity školní knihovny. Spojením sborovny a sousední učebny vznikla dvoupatrová knihovna o 16 modulech. Přístup do vrchního patra je zajištěn dvěma schodišti. Celá knihovna se tak stala přástupná a průchozí nejen pro knihovníka, ale i pro studenty.

(kategorie: veřejný interiér II; autor a přihlašovatel: Barbora Weinzettlová, ATELIER 111 ARCHITEKTI, www.atelier111.cz)

Třeboňské gymnázium se potýkalo s problémem nedostatečné kapacity školní knihovny, která sídlila v malém kabinetě, a rozhodlo se věnovat prostor stávající sborovny a sousední učebny knihovně nové. Zadáním bylo navrhovat etapovitě. V první fázi by se vybudovala knihovna v menším z prostorů a postupem času (a s přibývajícími prostředky) by se knihovna rozšířila až do sousední učebny. Vznikne tak jeden velký a důstojný prostor věnovaný knihám. Hlavním přínosem bude propojení knih a studentů, kteří budou prostor nově využívat také jako studovnu a čítárnu, nebo jen jako příjemný pobytový prostor mezi výukou.

Aby byla etapovistost projektu pro realizaci co nejsnazší, uvažovali jsme o modulární konstrukci. V první etapě by se do stávající sborovny vložily modulové prvky knihovny tak, aby jejich tíha byla přenesena do nosné stěny o patro níže, vznikla by dvoupatrová  knihovna o 5 modulech. Odstraněním příčky mezi sborovnou a učebnou by odstartovala etapa druhá - velkorysá školní knihovna pro 10.000 svazků.

I díky finanční pomoci bývalých absolventů nebyla etapovitá výstavba nakonec nutná a gymnázium se rovnou vrhlo na vybudování velkorysého konceptu. Vznikla dvoupatrová knihovna o 16 modulech. Kvůli velkému zatížení jsme ale neměli příliš mnoho možností, kam a jak knihovnu umístit. Poloha knihovních regálů byla velmi svázaná s nosnou konstrukcí celé budovy. Využili jsme proto dvou nosných stěn svírajících vstupní schodiště o patro níže a do soklu jsme zabudovali nosník, jež roznesl celou tíhu knihovny. Přístup do vrchního patra knihovny je zajištěn dvěma schodišti, které jsou součástí konstrukce, a celá knihovna se tak stává přístupnou (a průchozí) nejen pro knihovníka, ale i pro studenty.

Novým důležitým prvkem celého prostoru knihovny je i mobilní pobytové schodiště, které má ve svých stupních zabudovaný skrytý úložný prostor pro nábytek - stoly a židle. Pobytové schodiště je konstrukčně rozděleno na 4 pohyblivé segmenty. Spolu s pracovními stoly vytváří místo pro pobývání studentů, kteří si mohou vybrat, jaký způsob sezení jim právě přijde nejlepší. Schody se stávají neformální čítárnou, umožňují velkou variabilitu dějů.

16.04.2018

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše