FINALISTA KATEGORIE - VEŘEJNÝ INTERIÉR I

FINALISTA KATEGORIE - VEŘEJNÝ INTERIÉR I

 

KAVÁRNA DOS MUNDOS CAFÉ, PRAHA
Po letech provozování pražírny kávy se rodinná firma rozhodla přesunout veškeré aktivity na pražskou Letnou, kde v historickém domě otevřela svoji první značkovou kavárnu.. Houpající se návštěvníci u stolku ve výloze mnohé kolemjdoucí zastaví a přimějí je vstoupit do klidného světa Dos Mundos.
(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Jan Pala, Marek Raab, Cyril Gaja, Adéla Palová, PLUSARCH-ARCHITEKTI s.r.o., www.plusarch.cz;)

Dos Mundos Café vzniklo v historickém objektu v Praze. Do vyhledávané lokality na Letnou situovala rodinná firma svou značkovou kavárnu po úspěšných letech provozování pražírny na Vinohradech. Prostor bývalého sport baru v ulici Milady Horákové se změnil ve svěží interiér lákající milovníka kávy. Návrh zachovává základní vizuální podobnost s pražírnou v Korunní ulici a volně tak na ni navazuje.

Kavárna o ploše 58m2 pro 23 hostů je orientována do ulice hlavní místností s barem, na kterou navazuje prostor s posezením a dále zázemí kavárny.

Již při pohledu z ulice zaujme přívětivá atmosféra. Kolemjdoucí je vytržen z ruchu metropole pohledem na houpající se návštěvníky ve výloze. Na pozadí červených houpaček sleduje tapetu, která vypráví příběh kávového zrna od sběru na farmě až po degustaci. Hned u vstupu je jasné, že návštěva je nezbytná.

V Dos Mundos Café architekti pracovali s masivním dřevem, dýhou a bílou barvou. Tuto elegantní a klidnou kombinaci doplňují hravé prvky v červené. Do dubového dřeva kruhových stolků jsou zafrézovány obrysy jednotlivých zemí, odkud nabízená káva pochází. Kavárna je navržena tak, aby nabízela různé typy sezení. Houpačky pro návštěvníka se smyslem pro humor, velký stůl pro větší společnost, klasické kavárenské stolky i posezení na baru.

Podlaha z hexagonů se zdánlivě nahodile rozmístěnými patchworkovými kusy dlažby sjednocuje celý prostor. U zadní houpačky a v části baru byla podlaha zvýšena do podoby dřevěného podia. Zároveň je prostor propojen systémem nepřímého osvětlení, které upozorňuje na jednoduché klenby.

Stejně tak jako Lukáš a Adéla umí každému zrnku kávy dopřát specifickou péči, tak i každý host Dos Mundos Café si tu najde svůj ideální prostor pro degustaci kávy.

30.03.2017