VINOHRADSKÝ BYT PRO MLADOU RODINU, PRAHA

Interiér vznikl spojením dvou bytů. Celá dispozice byla zcela pozměněna, z původních prvků zbyla jen okna. Kromě chodby a koupelen se autoři vrátili na celé ploše bytu ke dřevu. Stěny i strop jsou v hlavní obytné části pokryty stěrkou, jejíž struktura se podobá staré omítce. Bílá barva je v elegantně laděném interiéru doplněna světlejšími i tmavšími odstíny šedé.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Klára Valová, Ing. arch. Eva Mohylová, SMLXL s.r.o., www.smlxl.cz)

Vinohradský byt pro mladou rodinu vznikl spojením dvou bytů. Celá dispozice tedy byla zcela pozměněna a z původních prvků zde zbyla pouze okna. Při výběru podlahy jsme vycházeli z původních parket, pouze jsme zvětšili jejich rozměr a pohráli si s atypickou skladbou. Dřevo je kromě chodby a koupelen na celé ploše bytu.

Ve vstupní hale je použita betonová stěrka, která je ozvláštněna zlatou linkou, aby více korespondovala se starým pražským bytem. Šedou stěrku pak doplňuje dřevěná vestavná skříň s atypicky profilovanými dveřmi. Díky této profilaci zanikají spáry mezi dveřmi a skříň tak působí jako obklad stěny. Ikdyž je strop ve vstupní hale kvůli technologiím hodně snížený, použili jsme na něj černou výmalbu. Chtěli jsme docílit zajímavějšího efektu při vstupu z haly do hlavního obytného prostoru, který tak působí mnohem větší a světlejší. Naopak hala se tím ještě více zútulnila.

Stěny i strop jsou v hlavní obytné části pokryty jemnou stěrkou, která je strukturou podobná staré omítce. Vše je pak doplněno ještě o fabiony, které tvoří nenápadné zajímavé prvky na stěnách. Velkou část tohoto prostoru zabírá kuchyně, která byla pro klienta nejdůležitějším prvkem. Protože velice rád vaří, je plně vybavena veškerými spotřebičemi a dostatečně velkou pracovní plochou. Nerezová část kuchyně přechází na ostrůvku v hliníková dvířka a část kamennou. Vysoké kuchyňské skříně jsou pak vloženy v nice a jejich dvířka přecházejí v obklad stěny, který navazuje na obklad ve vstupní hale. Nika na drobné spotřebiče s další pracovní plochou se dá zavřít a celá tato část kuchyně je pak kompaktní a tvoří tmavě šedivý box, ve kterém je pak umístěna i toaleta a dveře do šatny. Ty jsou ve stejné profilaci, jako repliky původních dveří do dalších pokojů.

Protože klient rád vaří, dalším jeho požadavkem byl velký stůl pro 10 lidí. Ten jsme zvolili z jednoho kusu dřeva. Vybrali jsme dub, který se dále domořil do tmavší barvy. Podnož je opět atypicky řešená a i zde jsme zvolili hrubou ocel.

Šatna je vybavena otevřeným úložným systémem, zrcadlovou komodou a několika dalšími zrcadlovými prvky. Jedním z nich jsou otočná kulatá zlatá zrcadla v prostoru a druhým velké ocelové zrcadlo. To je opřeno o stěnu, která je obložena ocelovými pláty, které jsou použity i jako obklad za postelí. S šatnou a ložnicí sousedí koupelna, která je oddělena pouze sklem. To je opatřeno folií s ombre efektem, aby do ní nebylo vidět, ale zároveň byla opticky spojena s okolními místnostmi.

Část stropu, která musela být kvůli technologiím a překladu dost snížena, jsme obložili keramickou dlažbou a ještě podtrhli LEDpásky. Původně nechtěný blok se tak stal zajímavým prvkem koupelny. Atypické volně stojící 2-umyvadlo vyrobené z corianu je doplněno opět o zlatá kulatá zrcadla. V tmavé koupelně je pak tento bílý prvek společně s volně stojící vanou, velkou dominantou. Ta je umístěna uprostřed místnosti a od sprchového koutu oddělena šedým sklem nepravidelného tvaru. Veškeré úložné prostory jsou pak skryté ve vestavné skříni obložené také keramickým obkladem. Ta se tak stává součástí stěny a nijak neruší.

Opačná část bytu je pak určena dětem. Dětské pokoje mají u sebe vlastní koupelnou, která je laděna do světlých tonů, doplněna tapetou s motivem velryby a nerez bateriemi ve zvláštním růžovém nádechu v kombinaci s klasickou nerezí. I zde jsme dbali na dostatek úložných prostor.

Výrazným prvkem bytu jsou vnitřní okenice, které jsme použili kromě téměř u všech oken a slouží jako plnohodnotné zastínění i jako jemná dekorace.

22.09.2020

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše