DŘEVOSTAVBA VE STODOLE, LOUBÍ

Původním záměrem bylo postavit novostavbu vedle stodoly. Ten však nebyl úřady schválen, a proto byla dřevostavba vyřešena vestavbou do zadní části stodoly. V prostoru původního mlata vznikl přirozeně obytný prostor s otevřeným ohništěm. Moderní udržitelný interiér se tu snoubí s původní stavbou, respektuje minulost a je současně provázaný s přítomností.

(kategorie: novostavba; autor a přihlašovatel: Martin Kalhous, Adam Jirkal, Jerry Koza, Tomáš Kalhous, ATELIER SAD s.r.o., www.ateliersad.cz)

Interiér stodoly v obci Loubí je specifický a unikátní v mnoha ohledech.

Původní záměr investorky byl postavit novostavbu vedle stodoly a tu využívat jen jako skladový prostor. Záměr neprošel přes územní plán, proto bylo přistoupeno k revitalizaci samotné stodoly a přizpůsobení na rekreační bydlení.

Architektům se líbila jednoduchost a strohost původní stavby, rozhodli se ji zachovat v největší možné míře. Interiér vyřešili vestavbou dřevostavby do míst původních peren – zadní část stodoly. Interiér je tedy z poloviny řešen touto dřevostavbou – jsou tu dvě ložnice, koupelna, toaleta, technická místnost a z vnější strany dřevostavby kuchyň. V prostoru původního mlata, tedy mezi vraty, vznikl přirozeně obytný prostor – jídelna nebo obývák s otevřeným ohništěm. Otevřené ohniště bylo jedním ze základních prvků zadání. Realizoval jej pan Hořánek z Prahy, opravdový mistr v oboru.

K vestavbě dřevěné chaty uvnitř stodoly se přistoupilo z několika důvodů. Jedním z nich byla finanční náročnost úpravy kamenné stavby s ohledem na energetickou únosnost stavby. Požadavkem bylo i maximální využití materiálů z lokálních zdrojů. Modřínové palubky jsou ošetřeny japonskou technikou ochrany dřeva opalováním. Prosvětlení a provzdušnění interiéru je řešeno štítovou perforací obvodových stěn, v čelní stěně vzniklo nové okno, díky kterému byl interiér obohacen o nový výhled. Celou stavbu realizovala sesterská stavební firma MY76 s.r.o. Přesvědčením atelieru SAD je, že kvalitního výsledku nelze dosáhnout pouze dokonale propracovaným návrhem, ten musí jít ruku v ruce s pečlivým a řemeslně naprosto zvládnutým provedením. Ideálem je co nejužší spolupráce projekčního a realizačního týmu. To se v tomto případě podařilo právě díky zapojení vlastní stavební firmy, což z různých důvodů – ať už rozhodnutím investora, z kapacitních důvodů, časových apod. – není vždy možné. 

Konstrukce: rámová, dřevovláknitá izolace, tloušťka stěn 200mm, masivní smrkové fošny, modřínové palubky, na zdi stodoly použit písek z místních zdrojů, vše řešeno původními technologickými postupy

Moderní interiér v původně hospodářské budově, přizpůsobení funkce interiéru, zachování původního, respekt k minulosti, provázání s přítomností, udržitelnost.

22.09.2020

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše