FINALISTA KATEGORIE - SOUKROMÝ INTERIÉR NOVOSTAVBA

FINALISTA KATEGORIE - SOUKROMÝ INTERIÉR NOVOSTAVBA

 

INTERIÉR RODINNÉHO DOMU V CHUCHLI

Investor a autor interiéru se po pracovní stránce znali již delší dobu. Při zařizování rodinného domu hrály hlavní roli špičkově zpracované hodnotné materiály, jako je lesklá žula či žlutý travertin, a maximální eliminace „zbytečností“.
(kategorie: novostavba; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Vít Pešina a Ing. Otakar Berdych, Dondesign s. r. o., www.don-design.cz)

Když mne investor oslovil s prosbou, zda bych mu navrhl interiér jeho rodinného domu, znali jsme se již delší dobu. On znal mou práci, já zase tu jeho – potkávali jsme se na stavbách, já jako architekt, on jako dodavatel, kameník. Vztah architekt – dodavatel se tedy rázem změnil na architekt – zadavatel a v průběhu realizace se přetavil v přátelství.

Jelikož investor již moji tvorbu znal, přišel za mnou s požadavkem na právě takový design, jaký dělám, tedy zcela soudobý a nadčasový, s důrazem na detail a použité materiály. Hned na začátku vyslovil přání, aby se hlavním stavebním kamenem, a to doslova, stal krásný žlutý travertin Giallo Persiano. Nebyl důvod tomuto přání nevyhovět. 

Dům, do kterého jsme interiér navrhovali, byl postaven v rámci většího developerského komplexu. Exteriér domu a jeho standardy odpovídaly běžné developerské produkci a ničím nevyčnívaly. Vnitřní dispozice překvapivě mírně přesahovala nad tento průměr. Hlavním prostorem dvoupatrového domku byl velký obytný prostor v přízemí, jehož úroveň byla oproti vstupní partii domu o něco níže, čímž tento prostor získal větší výšku odpovídající jeho významu. Úpravy dispozice byly minimální a v podstatě se omezily na drobné korekce směřující k větší otevřenosti a propojenosti jednotlivých prostor.

Koncepce byla od počátku celkem jasná. Jednoduchá a nadčasová forma provedená v kvalitních a hodnotných materiálech, které se prolínají celým domem, čímž je dosaženo maximálního propojení všech prostor. Abstraktní forma jednotlivých částí interiéru „vyčištěná od všech zbytečností“, jako jsou nejrůznější madla a mřížky, pak dává o to více vyniknout užitým matriálům a vysoké kvalitě jejich zpracování. O to více pak vyznívají kontrasty lesklé černé žuly Nero Assoluto s bílým sádrovým štukem nebo dokonalá harmonie žlutého travertinu s citroníkovou dýhou. To vše je pak zjemněno tóny šedé či stříbrné a modré.

Abstraktní formy, které ve výsledku vypadají tak jednoduše, ve skutečnosti kladou vysoké nároky na kvalitu a přesnost zpracování. Rovné a hladké tvary nepromíjí žádné chyby či odchylky. Všechny části interiéru musely být před započetím výroby pečlivě zaměřeny a následně konfrontovány s ostatními výrobky, tak aby na sebe ve výsledku vše dokonale navazovalo. K tomu významnou měrou přispělo i vysoké nasazení investora, který se stal i sám sobě dodavatelem některých částí.

Interiér byl navržen s maximální měrou atypické zakázkové výroby, jediné typové výrobky jsou jídelní židle a sofa. Vše až do nejmenšího detailu bylo navrženo a vyrobeno přímo pro tento dům a pro tohoto investora. Navrhnout a vyrobit tak bylo potřeba i konferenční a jídelní stůl či vybavení koupelny.

13.04.2016