FINALISTA KATEGORIE - CENA NOVINÁŘŮ

FINALISTA KATEGORIE - CENA NOVINÁŘŮ

 

BLACK AND WHITE NA STARÉM MĚSTĚ

Investor, profesionální sportovec v tu dobu žijící v Berlíně, si již delší dobu přál najít prostor v centru Prahy, který by proměnil na osobitý víkendový byt. My jsme o takovém místě věděli. Bylo zanedbané, dispozice bytu téměř neobyvatelná, ale nabízelo překrásné výhledy na Staré Město a genius loci byl cítit na každém metru. A tak poměrně záhy započala rekonstrukce.
(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: DELICODE s. r. o., www.delicode.cz)

Vše šlo ráz na ráz. Kombinace klienta otevřeného k netradičním řešením a velmi atypické dispozice bytu přímo vybízela k tomu, abychom se na ni podívali trochu jiným úhlem pohledu.

Vše, co šlo zachránit, jsme zrestaurovali. To, co nešlo, jsme s respektem ke zdmi prostupující historii adaptovali do moderní podoby a hluchá místa vyplnili jednoduchým nábytkem v minimalistických tónech black&white. Tento přístup dobře charakterizuje do stromečku složená dřevěná podlaha nebo na první pohled skrytá černá kuchyně s žulovou pracovní deskou. Přísná jednobarevnost kuchyňského koutu se zakusuje do jinak sněhobílé stěny s posuvnými panely.

Design dveří s dekorativním kazetováním, odkazující na původní architekturu, jsme zopakovali na dalších atypických prvcích, jako je čalouněné čelo postele nebo posuvné dveře se skleněnou vitráží. Jeden z mála prvků vizuálně patřících do současnosti je na míru šitá a již od pohledu pohodlná sedací souprava, která přímo vybízí nejen k víkendovému lenošení.

Některé realizace bývají velmi náročné a vyžadují citlivý přístup. Jenže to, co se zdá problematické, často otevře vrátka osobitým řešením. A objevovat jejich kouzlo je právě to, co máme na nich tak rádi.

 

13.04.2016