ELEGANTNÍ BYT V DEJVICÍCH, PRAHA

ELEGANTNÍ BYT V DEJVICÍCH, PRAHA

 

Nedaleko rušné Evropské ulice vznikl nový byt pro elegantní manželský pár se dvěma malými syny. Investoři kladli velký důraz na praktičnost a dostatek úložného prostoru. Hlavním materiálem, který se propisuje celým bytem, je dubové dřevo. V kombinaci se světlými barvami působí klidným a elegantním dojmem.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. BcA. Kristýna Šimoník, spolupráce Ing. arch. Zdeněk Šimoník, PhD., ŠIMONÍK ARCHITEKTI s.r.o., www.simonikarchitekti.cz)

Kousek od rušné ulice Evropská se nachází čtyřpodlažní bytový dům, který je součástí architektonicky a hmotově ucelené zástavby z první poloviny 20. století. 

Naším zadáním byl návrh interiéru bytu ve druhém patře bytového domu, který bude novým domovem pro elegantní manželský pár se dvěma malými syny. Angažovanost majitelů v akademické a vědecké sféře dala interiéru jasný směr, kdy se praktičnost snoubí s tradičními materiály.

Vzhledem k dispozici bytu 3 + kk a čtyřčlenné rodině byl kladen veliký důraz na praktičnost a dostatek úložných prostor. Tento požadavek jsme se snažili splnit vhodným návrhem nábytku na míru a využitím každého centimetru. Dispozici bytu bylo nutné upravit pro pohodlné fungování všech členů rodiny, ale nebylo zasahováno do nosných konstrukcí domu. Posunem příčky tak vznikl prostorný obývací pokoj s kuchyňkou linkou, dětský pokoj a šatna. Ve druhé polovině bytu se jen místo bývalé kuchyně umístila pracovna a nově samostatné wc s koupelnou. Velikost ložnice zůstala zachovaná. Obě poloviny bytu se dají oddělit posuvnými dveřmi, které se pyšní výškou 2,75 m a byly jednou z třešniček při realizaci interiéru. Orientace hlavních pobytových místností je na jižní stranu, okna jsou doplněna o stahovací stínící rolety pro zachování vnitřní pohody.

Hlavním materiálem, který se propisuje celým bytem, je dubové dřevo. V kombinaci se světlými barvami tak celek působí klidným a elegantním dojmem. Na druhé straně je tato klidná linie vyvážena barevným kontrastem v dětském pokoji, kde byl kladen důraz na jasné prostorové členění místnosti dle jeho funkčnosti. Dominantním prvkem je tyrkysová palanda s úložným prostorem, která je vsazená do nikdy stejného barevného provedení. Svou funkční úlohu mají i schůdky na horní postel, které jsou zároveň čtecím koutkem. Hlavním prvkem obývacího pokoje je knihovna, která kombinuje pohledovou část s knihami a skrytý úložný prostor s televizí. Kuchyňská linka se již nese ve světlých tónech truhlářské části a kamenné pracovní desky.

Nejdůležitější částí naší práce je vždy zpětná vazba od klientů. Dle aktuálních zpráv se jim v bytě žije dobře a rozrostli se o dalšího člena. Doufejme tedy, že jsme úložné prostory navrhli dostatečné, případně nafukovací…  

05.03.2020