ECO FRIENDLY REZIDENCE FOUR TREES, PRAHA

ECO FRIENDLY REZIDENCE FOUR TREES, PRAHA

 

Myšlenkou projektu bylo vybudovat interiér tvořený převážně ekologickými materiály, který by inspiroval ubytované hosty k ekologickému chování. Rezidence v centru Prahy disponuje 15 apartmány, které byly navrženy individuálně s ohledem na prostorové možnosti interiéru, světelnost a dispozici prostor.

(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Mgr. Lenka Krummerová a Ladislava Kolářová, LA DESIGN s.r.o., www.ladesign.cz)

Zájem vytvořit ekologicky motivovaný apartmánový dům spojoval autory i investora již delší dobu. Ukázalo se, že myšlenka přitahuje příležitost a tak investor získal možnost vytvořit svoji novou realizaci v prostoru, který již byla rekonstruován s velkým citem pro ekologii a s maximálním využitím ekologicky přátelských materiálů. V domě byly použity nízkoenergetické technologie, i stavební materiály jako jsou například slámové příčky, dřevěné podlahy a hliněné dlažby. Celý tým se nadchl pro myšlenku vybudovat interiér, který bude tvořen v maximální možné míře ekologickými materiály a zároveň inspiruje ubytované klienty k ekologickému chování.

Rezidence Four Trees se nachází v blízkosti Petrského náměstí na Praze 1. Jedná se o apartmánový dům určený pro ubytování místních, ale převážně zahraničních návštěvníků, o tzv. aparthotel. Každý z 15 apartmánů je navržen individuálně s ohledem na prostorové možnosti interiéru, také světelnost a dispozici prostor. Nábytek na míru byl vyroben z českého dřeva s využitím ekologických laků. Nosným prvkem jsou masivní bukové desky se zachovanou původní krajinou, mořené do šeda. Ty se objevují na čelech postelí, na stolcích, na věšácích. Z masivního mořeného buku jsou také těla sedaček, které po drobné úpravě slouží jako přídavná lůžka na každodenní spaní hostů. Textilie jsou vyrobeny z ručně tkaných biobavlněncých látek s nejvyšší možnou certifikací GOTS. Na polštářích z biobavlny jsou natištěny různé motivy listů, které se objevují i na dalších zařizovacích předmětech. Stromy dotvářejí atmosféru ve společenských prostorech a jsou ručně namalovány přímo na stěny.

Hotový nábytek autorky vybíraly s citem pro lokální zdroje – židle dodal Ton (český buk s ekologickým lakem), svítidla jsou z ručně foukaného českého skla nebo ze dřeva. Koberce jsou z přírodní vlny a použity byly i dekorace vyrobené na míru z překližky a dřeva. Koncept je podpořen umístěním 4 stromů ve vnitřním dvoře rezidence, kde vznikl organický prostor pro odpočinek a společenské aktivity hostů. Ubytovaní hosté jsou inspirováni k ekologickému chování doslova na každém kroku. Ve společných prostorách domu jsou umístěny informační tabule o recyklaci, třídění odpadu, použití ekologických materiálů. Hosté mají k dispozici vodu ve skleněných lahvích, ekologické mycí i kosmetické produkty od houbičky na nádobí, přes hotelovou kosmetiku až po odbouratelný smetáček s lopatkou. Realizace se tak proměnila ve velmi dobrodružnou cestu hledání cenově dostupných ekologických materiálů a produktů, které byly také časově dostupné. S ohledem na vysoké náklady investora byly prostory zařízeny za 28 dní.

11.03.2018