DRUHÁ ŠANCE PRO BYT V MÁNESOVĚ, PRAHA

DRUHÁ ŠANCE PRO BYT V MÁNESOVĚ, PRAHA

 

V jednom z historických vinohradských domů se majitelka rozhodla rekonstruovat starý ponurý byt, a proto velkým přáním majitelky bylo interiér prosvětlit, sjednotit a zútulnit. Nebyl zde prostor pro novátorství a hi-tech technologie, ale na tradiční prvky a materiály, které ctí původní ráz této čtvrti.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Kateřina Čábelková, BRUNETTI DESIGN s.r.o., www.brunetti.cz)

V samotném srdci Královských Vinohrad se nachází jeden z mnoha původních historických domů. Dům samotný, díky původním prvkům, odkazuje na svou nyní již lehce „zašlou slávu“, ale i tak pozornému posluchači vypráví svůj dlouhý příběh. Necháte-li se jím pohltit a vstoupíte dovnitř, mramorem obložené schodiště vám nabídne cestu. Přijměte ji a pokračujte vzhůru. Původní secesní zábradlí vám bude oporou. Když pomalu stoupáte jeden schod po druhém, vaše pravá ruka hladí dřevěné madlo nad kovovým výpletem. Cestou vás napadá: Je původní a jak dlouho se ho lidé takto dotýkají? Kdo to mohl být? Spěchal ven nebo se naopak těšil domů? Jaký mohl mít příběh? Nyní jste i vy jeho součástí.
Zastavíte se až před masivními vyřezávanými dveřmi, z nichž vás běží přivítat veselý psík žolík a z poza jejich stínu na vás mává jeho majitelka. Milá usměvavá dáma zralého věku v jejíchž očích můžete číst nadšení a naději. Tato dáma si velice dobře uvědomuje, že prostředí, které nás obklopuje, může výrazně ovlivnit to, jací jsme. Jaké máme pocity a jak žijeme. Byt, který se za dveřmi objevil, nebyl ani milý, ani přívětivý jako jeho majitelka. Byl tmavý a ponurý. Všude jen směs starého nesourodého nábytku a materiálů. Při prvních okamžicích v tomto bytě hned pochopíte onen pocit naděje a pochopíte, že ten zklamat nemůžete.
V samotném návrhu bylo velkým přáním majitelky, klást důraz na světlé barvy a celkovou „útulnost“ bytu. Nebyl zde prostor pro novátorství a hi-tech technologie, ale tentokrát jsem se zaměřila na tradiční prvky a materiály, jež budou ctít původní ráz domu a okolí. Důraz byl kladen především na samotnou atmosféru prostoru a detaily, které ji tvoří. (perleťová stěrka, samet, satén, osvětlení, květiny atd.). Majitelka znala podobu návrhu, ale celá rekonstrukce probíhala jako překvapení. Poprvé byt viděla až po úplném dokončení, kdy se slzami v očích a nezklamanou nadějí, dala svému bytu druhou šanci tvořit její nový příběh. A to je největší odměna za vaši práci. Práce, která vám dává smysl.
A pamatujte, že až budete jednou někde opět stoupat po podobném schodišti. Mohla po něm před vámi jít třeba právě taková paní…ve spěchu, ale s nadějí na lepší život.
Tak a jeden z příběhů již znáte…

02.03.2019