DIAMOND PRAGUE MUSEUM

DIAMOND PRAGUE MUSEUM

 

Zadáním investora byl projekt muzea diamantů v centru Prahy. Vzniknout měl interiér v moderním a nadčasovém stylu, velmi důležitou součástí realizace byly vysoké nároky na zabezpečení i na specifické osvětlení pro prodej.
(kategorie: veřejný interiér II.; autor: Michal Pěkný, Creato; přihlašovatel: Diamond Prague Museum s. r. o., www.diamondmuseum.cz)

Muzeum je rozděleno do několika částí ve dvou patrech, každé o rozloze přibližně 150–200 m2, dále k němu náleží venkovní zahrádka s plochou přibližně 25 m2. V suterénu se nachází expozice (vznik, těžba, opracování, sortýrování, zajímavosti, samotná expozice diamantů), v horním patře pak galerie šperků (prodejna s diamanty) s oddělenou místností pro obchodování (private VIP room), odhad a prodej investičních diamantů.

Spodní část expozice a celková trasa prohlídky se musela řešit s řadou odborníků v dané profesi (např. gemolog, geolog). Vše, kromě private room, se mělo nést v moderním nadčasovém stylu se sterilizovanou jednoduchou okázalostí. Ve spodní části měl autor rovněž vytvořit velmi odolný trezor pro úschovu diamantů a velice odolné vitríny s elektromagnetickými zámky. Velký důraz byl kladen na specifické osvětlení a nasvícení vitrín.

Zvláštní jsou rovněž povrchy prodejních pultů a povrchy určené na odhad diamantů či otáčivé výstavní plochy vitrín. Použity byly nadčasové materiály od italských keramiček, vše velice odolné, otěruvzdorné a ve vysokém povrchovém lesku. Materiály měly vytvářet moderní studený celek, který působí luxusním a drahým dojmem, ale pouze podtrhují interiér, ze kterého vždy musí vystupovat vitríny s diamanty a diamantovými šperky.

Použity byly speciální italské lesklé umakarty, italský leštěný kámen se zalitými třpytivými křemeny, ve vitrínách imitace antracitové leguání kůže a na stěnách specifická italská stěrka. Na toaletách zaujme kubistická sanita a vše je doplněno italskými moderními průhlednými secesními křesly.

 

13.03.2016