CUKRÁRNA FIALKA, SUŠICE

CUKRÁRNA FIALKA, SUŠICE

 

V historickém goticko-renesančním domě hoteliéra Fialky v centru Sušice kdysi bývala známá cukrárna Fialka. Investor si přál na tuto tradici navázat a nabízet zákazníkům kvalitní kávu a lahodné zákusky v krásných zrekonstruovaných prostorách bývalé prvorepublikové kavárny.

(kategorie: veřejný interiér I; autor: Ing. Šárka Zabadalová, ZABADALS s.r.o., www.zabadalova.cz; přihlašovatel: CUPEKO, spol. s r.o., www.cupeco.cz, www.cukrarnafialka.cz)

Cukrářská a pekařská firma hledala několik let odpovídající prostor k otevření nové cukrárny v Sušici. Toto se naskytlo, když majitel domu č.p.51 na Náměstí svobody dal nemovitost k prodeji. Jedná se o památkově chráněný patrový městský goticko-renesanční dům s pozdějšími klasicistními úpravami. V jejím přízemí se nacházel prostor kadeřnictví a pivnice. A právě prostor kadeřnictví byl pro investora důležitý. Za první republiky se z tohoto a sousedních domů stal komplex pana hoteliéra Fialky a vznikla zde původní cukrárna Fialka. Sláva této cukrárny pokračovala i v dobách „komunismu“ v prostoru kadeřnictví a skončila na počátku 90-tých let. A i 25 let poté se mnoho lidí zastavovalo a cukrárnu Fialku stále hledalo.

Zásadní bylo navázat na historii cukrárny a dnešnímu zákazníkovi poskytnout vynikající zákusky , výbornou kávu v krásných rekonstruovaných prostorech.

Požadavkem bylo v maximální míře zachovat původní stavební prvky domu a vytvořit světlý prostor kavárny – cukrárny, protože prostor nemá kromě vstupních dveří s výlohou žádné přímé osvětlení.

Dům prošel celkovou rekonstrukcí vnitřních prostor v přízemí, kde bylo potřeba vytvořit zázemí cukrárny a vyřešit veškeré stavební problémy, které s sebou přináší rekonstrukce domu z 15.století. Vše bylo zvládnuto v nejkratším možném čase a 7 měsíců od koupi objektu jsme mohli otevřít pro první zákazníky.

Vnitřní prostor v domě, kde měla vzniknout nová cukrárna Fialka je výškově rozdělen třemi schody na dvě části. Investor se rozhodl, že ve vstupní části vytvoříme část prodejní s vitrínami a nabídkou zboží, horní část prostoru bude sloužit jako kavárna se stolky. Toto funkční rozdělení prostoru je vidět i v barevnosti zařízení – bílý nábytek v cukrárně, tmavě hnědý v kavárenské části.

Snahou bylo pocitově vytvořit světlý interiér s mírnou noblesou, který by navazoval na tradice prvorepublikové cukrárny Fialka, ale zároveň mít stále na paměti, že se nachází v podhorském šumavském městečku. Veškerý nábytek a podlaha v kavárně jsou dřevěné, v prodejní části evokuje kámen použitý travertin a křehkost prostoru umocňují české křišťálové lustry, které vynikají na hrubě opracovaném klenbovém stropě. Zrcadla a nástěnné lampy jsou dalším prvkem, který prostor prosvětlují.

Designově nápadnějším prvkem v celém prostoru je černo – bílý obklad v prostoru prodejního pultu. Tradiční židle Ton jsou nakombinocané s designově moderními křesly Ton v prostoru kavárny. Veškerý prodejní nábytek byl navržen atelierem zabadalova.

28.02.2017