BYT V PROJEKTU PALÁC DLÁŽDĚNÁ, PRAHA

BYT V PROJEKTU PALÁC DLÁŽDĚNÁ, PRAHA

 

V historickém centru Prahy se nachází neorenesanční dům z konce 19. století s bohatou dekorativní fasádou, která je v kontrastu s moderním pojetím dvorního traktu. Při návrhu interiéru se prolíná koncept moderních zařizovacích předmětů s klasickými materiály. Odvážné a osobité řešení prostoru a zajímavě zvolené materiály dokreslují tento výjimečný interiér.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Markéta Killi, URBAN INTERIOR, www.urbaninterior.cz)

Byt o dispozici 2 + kk a velikosti 72 m2 se nachází v neorenesančním domu projektu Palác Dlážděná v historickém centru Prahy. Uliční fasáda domu z konce 19 století má bohatou dekorativní fasádu s prvky jako jsou sloupy, girlandy, římsy a je postavena do kontrastu s velmi moderním pojetím dvorní fasády.

Tento kontrast budovy samotné, tj. neorenesanční a moderní, dal základ koncepce interiéru bytu. Koncept bytu je spojení moderních zařizovacích předmětů s klasickými prvky jako jsou okrasné lišty (nástěnné, stropní) a klasické materiály jako černý mramor, samet, mosaz, zrcadla atd.

KONCEPT: MODERNA V KLASICE

Při tvorbě interiéru bylo cílem navázat na klasický styl budovy, který je poměrně zdobný moderními zařizovacími předměty. Zároveň jsme záměrně vydali cestou odvážných a osobitých prostředků, řešení včetně zajímavých materiálů, aby interiér byl svým pojetím výjimečný.

Ráda bych vyzdvihla pár zajímavých momentů interiéru.

1. Vznikla černá kuchyně s pracovní deskou z černého mramoru s výrazným bílým žilkováním. Černá kuchyň je zasazena do niky, která je vymalována černou barvou.

2. Dále zajímavé řešení je v místnosti ložnice v antracitové barvě se sametovou zelenou postelí na míru a s čelem vysokým 170 cm. Ložnice včetně stěn, dveří z vnitřních stran je vymalována antracitovou barvou. Vestavěné skříně do výšky 320 cm mají dvířka z kouřových zrcadel.

3. Nejmenší místnost o velikosti 6 metrů čtverečních, která slouží jako Hostovská je zase celá ve světle šedé a díky své malé velikosti jsme na stěnu umístili zrcadla v kouřovém odstínu, která místnost opticky zvětšují.

Z pohledu autora jsem měla to štěstí, že klient chápal důležitost v úvodní fázi najít koncepci, která bude jasně definována, bude respektovat podstatu historické budovy a jejího okolí stejně jako klientovy představy samotné.

Velmi oceňuji, že se klient nebál jít do odvážných řešení a měl dle mého názoru velmi rozvinuté estetické cítění. Ač klient měl jasné představy a požadavky tak po tom, co se definovala koncepce interiéru, jsme z ní neodbočovali. Jednalo se tedy o velmi disciplinovaného klienta s velkou představivostí a důvěrou v designéra.

Za zmínku stojí, že nejen vestavěné nábytky jsou skříně a kuchyně, tak i pohovky, postel a další nábytek (stůl, komoda atd.) jsou dělány na míru jedním dodavatelem truhlářských prací a firmou na čalounění. Kromě návrhu interiéru jsem řešila i rekonstrukci a realizaci, celý proces trval 9 měsíců.

28.03.2021