BYT V KOUZELNÉM DOMĚ NA MALÉ STRANĚ, PRAHA

BYT V KOUZELNÉM DOMĚ NA MALÉ STRANĚ, PRAHA

 

Investor se rozhodl dát šanci tmavému přízemnímu prostoru a vytvořit z něj útočiště s geniem loci Malé Strany při občasných návštěvách metropole. Dispozice bytu v památkově chráněné zóně neumožňovala mnoho změn, a tak se bojovalo o každý milimetr. Pomyslnou třešničkou na dortu je umyvadlo z přírodního kamene.

(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Kateřina Čábelková, BRUNETTI DESIGN s.r.o., www.brunetti.cz)

Bylo, nebylo, v jednom kouzelném starém domě na Malé Straně…

se nacházel stísněný přízemní prostor, který byl na první pohled tmavý, neskrýval téměř žádný zvláštní potenciál a prostupovala ho všudypřítomná vlhkost. I tak by se dal ve zkratce popsat začátek mého nejúžasnějšího projektu loňského roku, kterému se díky neuvěřitelnému geniu loci Malé Strany odvážný investor rozhodl dát šanci.

Cílem bylo tuto tmavou garsonku, s okny směřujícími na rušnou ulici, proměnit jako mávnutím kouzelného proutku v útočiště, které poskytne dvěma lidem dostatek soukromí a komfortu při občasných návštěvách Prahy.  

Dispozice rozhodně nebyla ideální, zároveň ale s ohledem na velikost bytu a památkově chráněný dům, neumožňovala moc změn. Vstupní chodba, ze které byl zachován vstup na samostatnou toaletu a která byla zároveň i kuchyní, se tak rozrostla o šatnu, která nabízí dostatek úložných prostor a poskytuje alespoň částečné oddělení hygienických zón. Díky tomu již nebylo potřeba dalších skříní v hlavní obytné místnosti, která tak mohla zůstat vzdušnější.  Celý prostor kuchyně a šatny realizoval truhlář na míru daného prostoru dle návrhu. Stěna šatny, která je naproti kuchyňské lince, mohla díky tomu elegantně pojmout i lednici a troubu. Zvýšila se tak užitná hodnota kuchyně, aniž by přestala působit subtilním dojmem.

Protože se v bytě bojovalo o každý milimetr, místo původního sprchového koutu, který se tísnil vedle toalety, jsem zvolila řešení volně stojící vany na pódiu přímo v obytné místnosti. Pódium v tomto případě působí jako krásný prvek, který opticky odděluje koupelnovou část a má i praktický význam, jsou v něm schovány veškeré instalace. Ze strany ode dveří je pódium odděleno na míru vyrobenou zástěnou z kouřového skla, která perfektně kombinuje praktickou funkci a úžasný design. Když už byl popřen klasický koupelnový koncept, byla by určitě škoda obložit zdi standardním keramickým obkladem…zvolila jsem tedy kombinaci omyvatelné stěrky (ta je použita i za kuchyňkou linkou) a díky odvaze investorů i tapety se speciální voděodolnou úpravou, která si díky našemu fenomenálnímu tapetáři poradila i s klenutým stropem a celý prostor posunula na zcela jinou úroveň. Designem tapety jsem chtěla vyjádřit myšlenku celého interiéru, jíž je soulad historizujících prvků a moderního pohodlí

Takovou pomyslnou třešničkou na dortu je pak umyvadlo z přírodního kamene, které je umístěné na truhlářské skříňce se zaobleným rohem a doplněné kulatým zrcadlem, které svým tvarem navazuje na původní klenby.

S výjimkou výše zmíněného pódia je v celé místnosti nádherná dubová podlaha, která krásně podtrhuje historickou atmosféru domu. Aby tato podlaha vůbec mohla být položena, musel celý prostor nejprve projít náročnou sanací, rozhodně to ale stálo za to.

Další ze dvou hlavních dominant místnosti je komfortní čalouněná postel, která ač je krásná sama o sobě, je opět podtržená úžasnou designovou tapetou.

A protože kuchyňka je zkrátka malá, do obytné místnosti bylo nezbytné vměstnat i jídelní stůl pro dvě osoby. S ohledem na prostorové možnosti jsem zvolila kulatý, doplněný pohodlnými čalouněnými křesílky, která svým uživatelům zároveň i vynahrazují absenci dalšího sedacího nábytku v podobě sedačky nebo křesel.

Celý interiér je potom doladěný světlým textilem, který prostor úžasně prosvětluje, zjemňuje a v případě zastínění oken i dodává i tolik potřebné soukromí. Samozřejmě nechybí vhodné osvětlení, které kombinuje funkční i náladové prvky.

Byt je nyní skvělým útočištěm pro romantické návštěvy našeho krásného města. Také majitelům závidíte večeře při svíčkách a vanu plnou pěny? J

16.03.2018